Odhalení o Zemanově schůzce s Haškem a spol.: Manévry v garáži a role redaktora ČT

4. 11. 2013 7:13

Utajovaná lánská schůzka představitelů ČSSD vedená prvním místopředsedou Michalem Haškem s prezidentem Milošem Zemanem už několik dní hýbe českou politickou scénou. Týdeník Respekt v nejnovějším vydání přináší dosud neodhalené podrobnosti.

Odhalení o Zemanově schůzce s Haškem a spol.: Manévry v garáži a role redaktora ČT
Foto: Petr Kupka
Popisek: Prezident Zeman s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem
reklama

Respekt v prvé řadě upozorňuje, jak výhodná by byla spolupráce pro oba hlavní aktéry schůzky v Lánech. Prezidentova spřátelená SPOZ v předčasných parlamentních volbách totálně propadla, kdyby se ale jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi podařilo sesadit šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotku, jmenoval by ho Zeman premiérem, čímž by si udržel politický vliv na Česko.

A tak už ve chvíli, kdy Hašek komentoval volební výsledek své strany a ujišťoval veřejnost, že předsedou ČSSD má nadále zůstat Sobotka, kterého on - Hašek - nebude vyzývat k rezignaci a nehrozí žádná válka, schůzka s hlavou republiky, která měla za cíl stvrdit výše naznačený scénář, byla domluvená.

Setkání se Zemanem domluvil podle Respektu sám Hašek s předstihem. Sám také vybral další účastníky - místopředsedu Senátu Zdeňka Škromacha, poslance Jeronýma Tejce a hejtmany Jiřího Zimolu a Milana Chovance. Celá pětice bedlivě dbala na to, aby se veřejnost nic nedozvěděla. Dvě auta, která je za prezidentem vezla, na ně nečekala v centrále ČSSD, ale byla před nežádoucími zraky skryta a připravena o ulici dál v podzemních garážích hotelu Marriott.

Kdo Haška sledoval

Ve čtvrt na devět dorazili představitelé ČSSD do Lán, u prezidenta strávili asi hodinu a čtvrt, poté zase nepozorovaně odjeli. Museli ale řešit, jak proklouznout přenosovému vozu České televize, který do Lán dorazil jen chvíli po nich. Schůzku totiž odhalil reportér ČT Keblúšek, který si všimnul, jak Hašek, Tejc a Škromach odcházejí z Lidového domu, a napadlo ho, jestli nemíří právě za Zemanem.

Pětice nakonec unikla postranním východem, když se ochrance podařilo odvést pozornost televize. Po návratu do Lidového domu svorně tvrdili, že žádná schůzka s hlavou státu neproběhla.

Cílem setkání mělo být podle Respektu semknout Haškovo okolí ještě více kolem jihomoravského hejtmana, který se následně snažil přesvědčit členy užšího vedení, aby Sobotkovi vyjádřili nedůvěru. Haškovi se to opravdu podařilo a na chvíli se zdálo, že jeho premiérství nestojí nic v cestě.

Chovanec nevydržel

Haškovy plány ale zhatil jeden z účastníků lánské schůzky, plzeňský hejtman Milan Chovanec. Ten sice ještě v neděli zvedl ruku pro sesazení Sobotky, jen chvíli poté už ale prohlašoval, že má ze svého protisobotkovského angažmá "morální kocovinu", jak připomíná časopis. V tu dobu už kolovala informace o schůzce s prezidentem, kterou ale pětice vytrvale popírala. Nakonec ale Chovanec neodolal tlaku a novinářům přiznal, že jednání se Zemanem v Lánech proběhlo. Poté se ke lži přiznali i ostatní a vrátili tak Sobotku do hry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…