Odhaleno: Sobotka i Špidla věděli, že OKD prodávají levně. Nebožtík Pavel Dostál je varoval, Grossovi „to bylo šumafuk“, jen „nechtěl být za blbce“

14.11.2017 7:24

Lidové noviny přinesly v dnešním vydání exkluzivní záznam jednání kabinetu Vladimíra Špidly o privatizaci důlní firmy OKD. Akcie byly přiklepnuty nejnižší nabídce, uvádějí Lidové noviny k transakci staré téměř 14 let.

Odhaleno: Sobotka i Špidla věděli, že OKD prodávají levně. Nebožtík Pavel Dostál je varoval, Grossovi „to bylo šumafuk“, jen „nechtěl být za blbce“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla
reklama

Záznam jednání spatřil světlo světa kvůli soudnímu přelíčení u Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž zjišťuje, zda soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku způsobili škodu 5,7 miliardy korun, když přichystali podklady pro nevýhodný prodej. 

Jak Lidové noviny konstatují, z nahrávky jednoznačně plyne, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta, jež za podíl státu nabízela o 850 milionů korun více než Karbon Invest. Společnost Karbon Invest již v podniku ovládala většinový podíl a chtěla zbytek. 

Anketa

Co říkáte na to, že ČSSD vyloučila Jakuba Patočku?

hlasovalo: 6690 lidí

Ve chvíli, kdy se ministři o Pentě dozvěděli, nastala vypjatá debata, v níž zaznívaly i obavy z vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ obával se tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Dostál se tehdy dokonce i ptal na to, jak brát v úvahu skutečnost, že majitelé Karbon Investu mají sděleno obvinění, že vyvedli z OKD 1,6 miliardy korun. A poukazoval také na situaci kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil Dostál s tím, že se dozvěděl mimo jiné i to, že se byty privatizovat budou za nějak strašně výhodné ceny.

I přesto tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil – 12 hlasy z 16 přítomných, čtyři ministři se zdrželi. 

Na otázku Dostála odvětil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, že to podle jeho informací mít neblahý vliv nebude. Obvinění podnikatelů prý problém není, říkal Gross a poukazoval na to, že je to jen politická záležitost. „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě a tam se to samozřejmě hodně zřejmě frekventovalo. Nikdo samozřejmě nesignalizoval, že je nějaký problém, jsem to vůbec netušil,“ řekl Gross. 

Kromě Dostála pochyboval i tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, ministr dopravy Milan Šimonovský pak žádal odložení rozhodnutí, neboť chtěl i právní stanovisko k nabídce Penty. Co nejdráže pak chtěl prodat podíl i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. O odkladu hovořil i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. „Jestli by pan ministr financí neudělal ucelenou argumentaci i k té nabídce Penty, protože budeme pod obrovským tlakem,“ sdělil Svoboda, avšak marně. 

„Diskuse, která tu na vládě proběhla, neovlivnila můj názor a mohu stejně jako na počátku doporučit společně s kolegou Urbanem vládě prodej v těch parametrech, jak jsme připravili příslušný materiál,“ podotkl Sobotka rázně, stejně jako Špidla, jenž trval na prodeji. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…