Odložené operace, píchnutí vakcíny, zavřené ordinace... Advokátka získala mrazivá data. Lékaři budou zuřit

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
15.10.2021 12:58 | Komentář

Známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová obdržela odpovědi na otázky směrované České lékařské komoře. Jsou překvapující. ParlamentnímListům.cz o tom poskytla své vyjádření.

Odložené operace, píchnutí vakcíny, zavřené ordinace... Advokátka získala mrazivá data. Lékaři budou zuřit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní očkovací centrum zřízené v multifunkční hale O2 universum

Ve čtvrtek 14. října 2021 obdržela advokátka Jana Zwyrtek Hamplová od České lékařské komory odpověď na své otázky, které adresovala komoře 26. srpna. Dopis se patrně někde tři týdny „toulal,“ protože je datován 24.9.2021, ale zajímavé jsou hlavně odpovědi. Česká lékařská komora tvrdí, že lékařům neadresovala žádná závazná doporučení ani pokyny, a dvakrát zdůrazňuje, že podobné pokyny a doporučení by musely být uveřejněny ve věstníku České lékařské komory. Kouzlo patrně bude ve slůvku „závazné“, ale takto žádost o informace nezněla. Žadatelka o informace žádala poskytnutí všech pokynů a doporučení, tedy i těch, které chodily lékařům mailem bez ohledu na zveřejnění v nějakém Věstníku. Co odpověď lékařské komory znamená? Že jakékoli rozhodnutí a postup lékařů, tedy zavření ordinací, komunikace s pacienty jen telefonicky, zkrátka cokoli lékaři dělali, bylo výlučně vlastním rozhodnutím jednotlivých lékařů, nikoli jednáním na základě pokynů nebo doporučení České lékařské komory, která s těmito rozhodnutími dětských a praktických lékařů nemá nic společného. Obdobně nemá Česká lékařská komora dle vlastního vyjádření nic společného s jakýmikoli odklady zdravotní péče, neboť ani k tomu se nikdy nevyjadřovala a nic nedoporučovala.

Co je nejzajímavější, Česká lékařská komora, a to přesto, že se její předseda Milan Kubek opakovaně velmi kladně vyjadřoval k očkování proti Covid-19 a toto očkování doporučoval, nedisponuje komora žádnými podklady k aplikovaným vakcínám. Z toho mimo jiné vyplývá, že vyjádření předsedy České lékařské komory je jeho vyjádřením soukromým, protože o vakcinách Česká lékařská komora neví nic.

Česká lékařské komora se zcela vyhnula odpovědi na otázku, kdo odpovídá za způsob realizace plošné vakcinace, kdo z odborných autorit dal pokyny, jak má probíhat, zda není před očkováním důležité vyšetření pacienta, zda nemá být k dispozici jeho chorobopis, a omezila se na konstatování, že ČLK žádné závazné stanovisko nevydávala. Tuto odpověď lze přeložit i tak, že za způsob realizace vakcinace není odpovědný nikdo, žádný takový materiál neexistuje, a je více než pravděpodobné, že se jednalo o rozhodnutí politické, ne odborné. Kdyby tento odborný podklad byl, ČLK by ho jistě ráda zmínila. Průběh vakcinace ČLK tedy ani nehodnotí, odpovědi se tato odborná profesní komora zcela vyhýbá. Dodnes tedy komora neví, zda její členové – lékaři – neriskují, když postupují tak, jak postupují, a jak vyplývá z odpovědi, komoru to patrně ani nezajímá.

Rovněž se vyhýbá dotazu na statistiku, o kterou by se opřel stav epidemie nebo pandemie.

Co z odpovědi na otázky vyplývá – ČLK dle svého vyjádření nedávala lékařům absolutně žádné závazné pokyny – otázkou zůstává, zda nedávala pokyny jiného druhu, protože zde se odpovědi vyhnula. Veškerou odpovědnost za každé rozhodnutí lékaře, tedy zavření ordinace, nepřijímání pacientů, odklady lékařské péče, způsob aplikace vakcín, ponechává zcela na osobách lékařů, protože sama sebe prohlašuje zcela mimo jakoukoli odpovědnost. Česká lékařská komora se k ničemu nevyjadřovala, nic nedoporučovala, žádné pokyny nedávala, o vakcíně nic neví, a to, jak byla a je vakcína aplikována, nebylo na žádné její doporučení. Odpovědi, zda je tento způsob aplikace správný pro pacienta, se zcela vyhnula, a na žádnou z otázek, která se aplikace vakcín dotýkala, vůbec neodpověděla. Česká lékařská komora je tak subjektem bez názoru, a ve své podstatě říká, že za každé své jednotlivé rozhodnutí odpovídal a odpovídá každý lékař sám, včetně toho, jak aplikuje vakcínu. Česká lékařská komora si myje ruce.   

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

13:27 41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

Téměř polovina Čechů je názoru, že informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je p…