Odpadlice Kočí: Bylo to jako v sektě. Bárta nám psal projevy a John mlčel

09.04.2011 6:42

Poměry ve straně Věci veřejné (VV) mají blízko k sektě, řekla v dnešním vydání Mladé fronty Dnes poslankyně Kristýna Kočí, která byla tento týden vyloučena z poslaneckého klubu VV i ze strany.

Odpadlice Kočí: Bylo to jako v sektě. Bárta nám psal projevy a John mlčel

Ústřední postava strany Vít Bárta si podle ní udržuje loajalitu poslanců v klubu budováním kultu osobnosti. VV se tento týden zmítají v krizi, kterou vyvolala aféra kolem údajného uplácení poslanců ministrem dopravy a neformálním lídrem VV Bártou.

Poslanec VV Jaroslav Škárka a Kočí podali na Bártu trestní oznámení kvůli tomu, že se je údajně pokusil uplatit. Krátce nato byli vyloučeni z klubu i ze strany a klub VV pak opustil i další kritik vedení Stanislav Huml. Když MfD zveřejnila informace z dokumentu, podle něhož Bárta vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc, ministr dopravy oznámil, že odejde z vlády. ODS a TOP 09 však požadují, aby odešli téměř všichni ministři VV včetně předsedy strany a ministra vnitra Radka Johna.

Velekněz Bárta všechno řídí

Kočí v dnešní MfD uvedla, že poměry ve VV připomínaly sektu. "Bárta mi zasílal, co přesně mám říkat v televizi, píše projevy Johnovi a každému z nás," řekla poslankyně. John je podle ní jen figurka či maskot. "Na posledních iks jednáních K9 neřekl jediné slovo. Byla jsem na pár poradách ministerstva vnitra a John tam vždy seděl a mlčel, dokonce se ne vždy dostavil," uvedla Kočí.


Bárta si prý udržuje loajalitu poslaneckého klubu budováním absolutního kultu osobnosti. Podle Kočí je neformální lídr VV dokonalý psycholog a přesně ví, na koho platí strach, na koho peníze a na koho pocit vděčnosti.

Na politiku jsou třeba zkušenosti 

"U mě byl dlouho motivem pocit vděčnosti," přiznala Kočí. Stále si prý připomínala, že jí Bárta nabídl obrovskou politickou šanci a že se poslankyní stala do jisté míry díky němu a jeho penězům. "Byla jsem v tomto směru hloupá," připustila. Šestadvacetiletá poslankyně prý poslední události bere jako velkou životní lekci a potvrzení faktu, že do politiky by neměli jít příliš mladí lidé, kteří nemají dost životních zkušeností.

Kočí uvedla, že obálku s půlmilionem korun, který označila za úplatek, jí dal Bárta v restauraci. Peníze prý okamžitě uložila do notářské úschovy spolu s čestným prohlášením. S podáním trestního oznámení však údajně váhala osm dní, protože nedůvěřuje policii kvůli možnému Bártovu vlivu.

Bárta má pod palcem i vnitro a školství 

Poslankyně upozornila, že ačkoliv Bárta oficiálně řídí resort dopravy, zve si na porady k sobě domů či na ministerstvo dopravy i klíčové úředníky ministerstva vnitra a školství. Řekla také, že ji poslední měsíc někdo sleduje, zřejmě aby v ní vyvolal pocit nebezpečí.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…