Odpůrci KSČM se dobývali na sjezd, musela je krotit policie. Pak dorazil Michal Horáček a recitoval básničku o východní marce

21.04.2018 17:02

REPORTÁŽ V podzimních volbách 2017 si komunisté prošli volebním Waterloo. Získali vůbec nejméně hlasů ve své takřka stoleté historii. Svolali proto mimořádný sjezd, který se konal půl roku poté v Nymburce. Na sjezdu KSČM vůbec poprvé vystoupil i prezident republiky. Sjezd byl však zajímavý i tím, co se dělo před budovou, ve které komunisté rokovali. Pod okny jim zněl pískot, křik a recitované verše. V jednu chvíli se ozval opravdu mohutný potlesk. Přesvědčte se sami, čím, či spíše kým byl způsoben.

Odpůrci KSČM se dobývali na sjezd, musela je krotit policie. Pak dorazil Michal Horáček a recitoval básničku o východní marce
Foto: Vít Hassan
Popisek: Miloš Zeman odjíždí ze sjezdu KSČM, obklopen svými odpůrci
reklama

Ve středočeském Nymburku bylo v sobotu hodně živo. Komunisté si tam uspořádali sjezd, na kterém volí nové vedení. Vůbec poprvé od listopadu 1989 na sjezdu promluvil také prezident republiky. Mezi soudruhy a soudružky zavítal Miloš Zeman. Živo však bylo nejen v Obecním domě v Nymburku, ale i před ním. Proti sjezdu komunistů přijely protestovat asi čtyři stovky lidí. Jejich počet během dne narostl na přibližně šest stovek lidí.

Organizátor tohoto protestu Jan Cemper serveru ParlamentníListy.cz sdělil, že má jít o alegorický průvod, který má ukázat, co si lidé o komunistech opravdu myslí. Věru se bylo na co dívat. V čele průvodu jel žigulík, nechyběli pionýři, lidé na chůdách a desítky transparentů s hesly, které varovaly společnost před Milošem Zemanem, před trestně stíhaným premiérem z hnutí ANO Andrejem Babišem i před komunisty.

Kdo volí komouše, toho Pánbůh pokouše

Lidé si s sebou nesli dopravní značky s nápisy „Stop Zemanovi“, „Stop Babišovi“. Nechyběl portrét Miloše Zemana, na němž prezident oznamoval světu „Jsem pussydent!“ nebo poutač s „Nápisem KSČ-M, StBák, Pitomio, Národní fronta 2018“. Podobných sdělení byl průvod plný. Další z transparentů volal přímo do nebes „Kdo volí komouše, toho Pánbůh pokouše“.  Vše dokreslovaly výmluvné rudé trenýrky, či osudové letopočty novodobé české historie – 1938, 1948, 1968, doplněné o rok 2018. I tato osudová data, v nichž byla ovlivněna budoucnost Česka, lidé připomínali na transparentech. Vystavili na odiv také heslo „Chraňte Česko před ruským švábem“, doporučovali Zemanovi, aby „objímal stromy, ne komunisty“.

Někteří účastníci akce kráčeli v průvodu v mundúrech komunistických vězňů, další měli přilby příslušníků SNB tak dobře známé z dob před listopadem, kdy jejich nositelé mlátili občany toužící po svobodě obušky.

Jak tak nesli transparenty městem, volali demonstranti „Česko není Rusko“, „Miloše do koše“, „Babiše do koše“ a tak podobně. Když průvod dorazil před dům, v němž komunisté rokovali, zdálo se, že se organizátorům akce trochu vymkla z rukou. Serveru ParlamentníListy.cz to ostatně přiznala i jedna ze spolupořadatelek. Část demonstrantů se chtěla dostat do  Obecního domu a snad vyvléct některé komunisty ven. Kdyby k tomu opravdu došlo, na hlavy straníků by se zřejmě sneslo nepřeberné množství ostrých slov. Když demonstranti zahlédli některé komunistické delegáty, křičeli na ně „Putinovy děvky“, ale i „Vrazi dětí“. Na jednom z transparentů posílali rudé komunisty do věčných lovišť, další hlásal „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel“, „Miloš mi prdel“, „Lež a hrůza jsou má múza“, a tak podobně.  

Ale antikonfliktnímu týmu a organizátorům se nakonec podařilo rozvášněné demonstranty uklidnit, do Obecního domu nikdo nevtrhl a průvod pokračoval poměrně v klidu. Demonstranti jen křičeli komunistům pod okny „hanba, hanba, hanba“.  

Nemyslel jsem si, že se toho dožiju, kroutil hlavou Horáček

V odpoledních hodinách se ke slovu dostali politici či neúspěšní kandidáti na prezidenta. V průvodu kráčeli např. textař Michal Horáček, senátor za TOP 09 Tomáš Czernín a další osobnosti.

„Já jsem si dobu komunismu zažil a v životě by mě nenapadlo, že se dožiju doby, kdy sjezd komunistů přijede osobně podpořit prezident republiky,“ sdělil účastníkům průvodu zklamaný Michal Horáček s tím, že šlo o smutnou dobu plnou šedi, kdy ani česká ekonomika nebyla zdaleka v takové kondici, jako je dnes. Připomněl demonstrantům také humornou básničku o někdejší východní marce. „Jednoho dne v parku, našel jsem tam marku, ležela tam mnoho dní, byla totiž východní,“ recitoval Horáček. Vysloužil si mohutný potlesk. Poté někdejší prezidentský kandidát poděkoval všem lidem za to, že přišli a dali jasně najevo, co si o komunistech myslí.

Senátorem Czerninem lomcoval hněv: Komunisté bezostyšně mlaskají u koryt

Nejemotivnější projev na akci pronesl senátor Tomáš Czernin (TOP 09). „Jsem rozzloben, jsem zhnusen a stydím se, že naše krásné město Nymburk musí na svém území snášet něco takového, jako je sjezd komunistické strany – zločinné organizace, která měla být už dávno zrušená. Je takřka třicet let po revoluci a my vidíme, že na sjezd KSČ přijíždí prezident republiky. Přijíždí na sjezd komunistické strany, která tady 40 let vraždila justicí, v lágrech a na hranicích. Té komunistické strany, která zavítala lidi do vězení pro pravdu, pro majetek, pro myšlenky,“ pronášel Czernin před lidmi.

„Té komunistické strany, která dohnala statisíce schopných lidí k emigraci, rozvrátila rodiny a zničila jejich osudy. Tato strana se nikdy nereformovala, nikdy neuznala svou vinu, nikdy se neomluvila. Jsou to stále ti samí bolševici, pohrobci Stalina, stejní jako když rozkulačovali venkov, kradli fabriky i dílny a zavírali lidi do vězení,“ hřímal senátor.  

Czernin se tvrdě opřel i do premiéra Babiše, kterého označil za StBáka. „Dneska je vidíme, jak hladově  koukají po moci z rukou StBáka. Jak bezostyšně mlaskají nad koryty v parlamentu, jak podkopávají naši pozici v NATO a v EU a vykonávají vazalskou službou ruskému medvědovi,“ nebral si dál člen horní parlamentní komory servítky, když mluvil o komunistech.

Czernin dával najevo, že nechápe, jak do těchto kulis může přijet prezident republiky, který navíc přistrkuje komunisty k moci. „Bez kapky studu,“ zlobil se senátor. „Bez náznaku úcty k mrtvým, bez ostychu před oněmi tisíci zničenými osudy. Nad tím zůstává rozum stát a bouří se v nás bezmocný hněv. Můžeme se vztekat, můžeme brečet nad těmi, kteří se tu promenádují v maskách Maškar Karla Kryla,“ kroutil hlavou senátor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Lidé na to podle senátorova názoru musí poukazovat. „Ukazovat prstem na svinstvo a nebezpečí dřív, než nám zase ukradnou budoucnost. Díky, že jste tedy, Snad to s námi ještě není tak zlé. Díky, že jste tady,“ uzavřel.

Sklidil nejhlasitější a dlouhotrvající potlesk.

Po patnácté hodině se účastníci protestů pomalu začali rozcházet. Na rozloučenou jim hráli Quido MC, kterého proslavila písnička „Ruský šváb", a Ziggy Horváth.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Hassan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…