Okamura pálil do Sobotky: Mluvte bez vytáček a jasně!

18.05.2017 16:33

Tomio Okamura (SPD) dnes zahájil interpelace ve sněmovně na premiéra Bohuslava Sobotku nikoliv tématem aktuálního pnutí ve vládě, ale dotazem na nebezpečí islamismu. „Pane premiére, proč vaše vláda uděluje trvalé pobyty islámským migrantům? Proč vaše vláda zamítla náš návrh na propagaci islámského práva šaría a džihád na území České republiky? A mluvte bez vytáček a jasně!“ pálil do Sobotky Okamura v souvislosti se zprávou BIS o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti v Česku, kterou bude příští týden projednávat vláda. Podle Okamury totiž BIS varuje před financováním islamistů z České republiky.

Okamura pálil do Sobotky: Mluvte bez vytáček a jasně!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Tomio Okamura

„Česká bezpečnostní a informační služba BIS oficiálně oznámila další financování islamistů z České republiky. Vyplývá to ze zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou bude příští týden projednávat vaše vláda. Potvrzují se tak v plné míře fakta, na která osamoceně upozorňuji již dlouhou dobu. A není to první poznatek BIS,“ zmínil Okamura ke zprávě Bezpečnostní a informační služby (BIS).

Podle něj BIS mnohokrát varovala před vzájemnými toky peněz z České republiky a do České republiky ze strany extremistických a islamistických organizací.

„Před námi jsou dvě řešení tohoto problému. První řešení je to, které od počátku navrhuje naše hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD, a které mi tady ve sněmovně již předloni vaše vláda hlasováním zamítla. Tedy absolutní zákaz propagace práva šaría a džihádu na území České republiky, tedy ideologie, která je proti demokracii a lidským právům, a zákaz pobytu lidí, kteří inklinují k takové ideologii,“ uvedl dále Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

A s kadencí kulometu pak svá slova ještě doplnil o údiv, že vláda, namísto aby řešila problém, chce přijmout kvóty na migranty tak, jak odhlasovali čeští europoslanci. „A jak víme, tak jste již první migranty na základě kvót přijali a zradili jste většinu občanů. A zároveň natrvalo přijímáte islámské migranty do České republiky mimo kvóty dobrovolně,“ upozornil poslanec s tím, že tak vlastně vláda svým jednáním toleruje růst a propagaci ideologie, tedy islámu, který popírá lidská práva a demokracii v České republice.

„Pane premiére, mluvte konkrétně a řekněte, proč jste si vybral druhou volbu? A mluvte bez vytáček a jasně! Ty vaše neustálé nekonkrétní výmluvy a projevy nikoho opravdu nezajímají,“ zaútočil pak Okamura na Sobotku, ten se ale nenechal vyvést z míry.

„Jsem velice rád, že muslimská komunita v České republice je velice umírněná,“ hájil Sobotka konání svého kabinetu. Podle něj jsou hlavní zbraní v boji s terorismem včasné informace, nikoli betonové zátarasy.

„Bezpečnostní informační služba je od toho, aby monitorovala takové aktivity na území České republiky, které by mohly ohrozit bezpečnost,“ upozornil s tím, že se jeho vláda snaží posílit bezpečnostní aparát i zvýšením rozpočtů tajných služeb. Není to ale prý kvůli muslimům, jejichž počet roste v Česku jen symbolicky.

„To, proč zvyšujeme aparát našich bezpečnostních složek, tajných služeb, policie, armády, je zhoršení bezpečnostní situace ve světě. My nechceme nic podcenit. Jedno z prvních rozhodnutí, které jsme udělali po zhoršení bezpečnostní situace, bylo zvýšení rozpočtu našich tajných služeb. Umožní jim to, aby posílily své personální kapacity. Umožní jim to, aby zlepšily své technické vybavení,“ pronesl dále před poslanci Sobotka. Problémem není podle něj náboženství, problémem jsou konkrétní lidé.

„Pane premiére, to je neuvěřitelné! Vy buď nevíte, nebo neříkáte pravdu!“ rozčiloval se ale nad jeho odpověďmi Okamura. Podle něj BIS na finanční toky radikálních muslimů v ČR směrem do arabských zemí již upozorňovala předloni, ale Sobotka jen dokola opakuje totéž!

„Takže výsledek vaší činnosti je nula,“ durdil se a poukázal na skutečnost, že soudy osvobodily předsedu českých muslimů Vladimíra Sáňku za to, že šířil knihu, ve které byly obhajovány základy tauhídu, že je možné mít sex s nezletilými dívkami, manželství s dívkami ve věku pod patnáct let, sekat nohy, ruce, mít sex s manželkou za pomoci fyzického násilí apod.

Sobotka však s ním nesouhlasil. „Problémem není náboženství, problém je v konkrétních lidech, kteří porušují zákony, ať už zákony České republiky, nebo zákony dalších zemí Evropské unie. Problém je v lidech, kteří porušují lidská práva, dopouštějí se nezákonných činností,“ zopakoval předseda vlády.

Zpráva BIS totiž uvádí, že tajné služby v loňském roce získaly poznatky, které se týkaly podezření z financování terorismu, a také zmiňuje riziko pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení na české území. Mluvčí BIS Ladislav Šticha v souvislosti s tím dokonce potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k teroristické organizaci.

„Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,“ vysvětlil Šticha.

Euro? Brzy!

V jedné z dalších interpelací Sobotka odpovídal i na přijetí eura. Tázal se jej totiž na to poslanec Jan Zahradník z ODS. Sobotka na to reagoval slovy, že o tom bude muset rozhodnout již příští vláda.

„Příští vláda se bude muset rozhodnout, jestli zamíříme do eurozóny. Pokud se rozhodneme, že nezamíříme do eurozóny po těch příštích volbách, tak se může stát, že ta rychlá integrace eurozóny nás odsune na okraj Evropské unie, do těch pomalejších pruhů vícerychlostní Evropy,“ prohlásil Sobotka s tím, že nepřijetí společné evropské měny by mohlo odsunout naši zemi do pomalejšího pruhu Evropské unie.

Politické strany by si podle něj měly co nejdříve ujasnit – nejlépe ještě před sněmovními volbami – jak si představují budoucnost ČR v EU a v jakém rychlostním pruhu EU si Česko představují.

„Rádi bychom udrželi Evropu co nejvíce pohromadě, nechceme nové instituce eurozóny, nejsme stoupenci vícerychlostní Evropy, chceme soudržnou EU,“ zdůraznil k tomu Sobotka. Reagoval tak v podstatě stejně jako na nedávném sněmu Hospodářské komory, kde vyslovil záměr, aby si Česká republika stanovila pevný termín pro přijetí eura. Důvodem totiž prý bude situace v Evropě po francouzských a německých volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je mu u p*dele, co si myslí čeští novináři. Ze Slávka Jandáka to létalo. A jiní chtějí, aby letěl on

15:15 Je mu u p*dele, co si myslí čeští novináři. Ze Slávka Jandáka to létalo. A jiní chtějí, aby letěl on

Vítězslav Jandák je znám jako člověk, který hrává lidové chlapíky, kteří nechodí pro ostřejší slova …