Okamura udělá z referenda zbraň hromadného ničení, děsí se Britské listy

24. 10. 2017 22:41

Britské listy Jana Čulíka důrazně varují před zavedením obecného referenda na celostátní úrovni. Pokud totiž s referendem neumíme zacházet, může se prý změnit takřka ve zbraň hromadného ničení. Zvlášť pokud tohoto referenda využije předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura.

Okamura udělá z referenda zbraň hromadného ničení, děsí se Britské listy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura
reklama

Šéf SPD Tomio Okamura po svém velkém volebním úspěchu hovoří znovu a znovu o tom, že mu jde především o prosazení zákona o obecném referendu. Jiří Hlavenka na serveru Britské listy však podotýká, že na předvolebních billboardech se ani tak nepsalo o referendu jako spíš o nutnosti zakázat islám v Česku, což by bylo v rozporu s českou ústavou. Referendum je jedním z dalších volebních bodů. „Přímá demokracie je jeden z osmi bodů programu (dá-li se tedy těm žvástům říkat program) a obecné referendum je opět jen jeden z podbodů tohoto bodu,“ poznamenal sarkasticky autor.

A proč začal Okamura znovu tak rychle mluvit o referendu?    

„Protože si spočetl výsledky voleb a ví, že na rozboření demokracie parlamentní cestou nemá dostatek sil. Jedinou možností, jak protlačit cokoli, jsou tak referenda. Málokdo si uvědomuje, že mohou mít sílu jak legislativní, tak výkonnou, jsou něco jako ‚prezidentské dekrety‘ na obcházení parlamentní demokracie. Okamura si vyzkoušel, jak málo prostředků stačí ke zmanipulování národa – jeví se mu to jako snazší cesta než přes parlament, a má nejspíš pravdu,“ píše dál na serveru autor.

Celý text naleznete zde.

Napřed bychom se prý měli naučit využívat referenda na obecní úrovni. Tady se prozatím ukázalo, že to moc neumíme. Často nepřišlo dost lidí, aby referendum bylo platné. Pokud bychom začali tím, že zavedeme referenda na celostátní úrovni, změnila by se ve zbraň hromadného ničení.

Krátkou noticku k tématu přičinil i šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

„Na základě zkušenosti s Brexitem v Británii vážně varuji před institucí referenda. Způsobuje totiž, že voliči odpovídají jednoduchými odpověďmi na neuvěřitelně složité otázky, které pak nikdo neumí zodpovědět. Až po referendu o Brexitu se ukázalo, že nikdo neví, jak to vyřešit,“ varoval.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …