Ombudsmanka: Povinnost pamatovat si kód průkazu je zbytečnost

05.01.2017 12:21

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová míní, že povinnost uložená zákonem pamatovat si bezpečnostní osobní kód (BOK) občanského průkazu je zbytečnost, lidem kód k ničemu není. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ochránkyně Iva Hrazdílková. Povinnost pamatovat si kód se pojí s vyřizováním nového občanského průkazu od 1. ledna 2012.

Ombudsmanka: Povinnost pamatovat si kód průkazu je zbytečnost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Číselný čtyř- až desetimístný kód si každý občan musí zvolit při podání žádosti o nový průkaz. Předpokládalo se, že ho lidé budou používat při samoobslužném přihlašování na úřadech a že si některé úřední záležitosti budou moci vyřizovat sami. Zadáním kódu by se načetly údaje o občanovi, takže by nebylo třeba vypisovat a ověřovat údaje z průkazu.

Podle Šabatové tyto elektronické občanské průkazy však zjevně předběhly dobu, protože elektronizace veřejné správy je stále v nedohlednu. Jak uvedla, po pěti letech účinnosti novely použijí občané BOK jen při vyzvednutí nového občanského průkazu, dál jim k ničemu není. A pokud ho zapomenou, za odblokování zaplatí správní poplatek 100 Kč, což podle ombudsmanky postrádá logiku.

„Proč by si lidé měli pamatovat číslo, které nepoužívají? Pokud ho nepoužívají, jak vůbec zjistí, že ho zapomněli? Proč by si zapomenuté číslo za 100 Kč odblokovávali, když jim stejně k ničemu není?“ uvedla Šabatová.

Doplnila, že zejména pro seniory může být taková situace velmi stresující a může budit dojem svévole státu.

Elektronické občanské průkazy mají dvě podoby. Obyčejný se vydává zdarma, s kontaktním čipem navíc za příplatek 500 korun. V roce 2015 vydaly úřady v Česku přes 1,7 milionu běžných občanských průkazů a přes 3300 občanských průkazů s čipem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…