Omluvte se umělcům, napsala Zemanovi pražská radní Třeštíková. „Vaše přání zní spíš jako výsměch“

21.03.2020 10:19

Prezident Miloš Zeman prolomil ve čtvrtek několik dní mlčení a vystoupil s projevem, v němž se vyjádřil k aktuální situaci v boji proti šíření nového typu koronaviru. V něm se pustil nejen do opozice, ale také do divadelníků a umělců. „Zatímco jste mlčel, divadla šila roušky. Omluvte se umělcům,“ píše nyní hlavě státu rozčílená pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková v dopisu, na který upozorňuje Forum24.cz.

Omluvte se umělcům, napsala Zemanovi pražská radní Třeštíková. „Vaše přání zní spíš jako výsměch“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková
reklama

Prezident Zeman se v projevu mj. vymezil proti řediteli Divadla Na Jezerce Janovi Hrušínskému. Nejmenoval ho přímo, ale narážel na jeho status na sociální síti Facebook, v němž Hrušínský psal, že pozastavení kulturních akcí je pokusem vlády Andreje Babiše (ANO) o likvidaci Divadla Na Jezerce.

„Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády. Ten druhý extrém spočívá v tom, že propadnete panice a strachu,“ uvedl Zeman s tím, že by dnes lidé měli dodržovat vládní opatření a projevovat odvahu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Herci, kteří si stěžovali, že nemají kšefty, by udělali lépe, kdyby navštívili domovy důchodců a udělali tam trochu radosti,“ zaznělo také z úst hlavy státu.

Třeštíková takový úder na herce a umělce nenechala bez povšimnutí. „Važený pane prezidente, v Praze jsou desítky divadel, která se ihned po svém uzavření přeměnila na šicí dílny a vyrábí tisíce roušek pro zdravotníky, domovy důchodců, pečovatelská centra i pro jednotlivé obyvatele. Suplují tak pomoc státu, které se zatím nedostává,“ zdůrazňuje v dopise adresovému Zemanovi.

Spousta herců a umělců se podle jejích slov zapojila i do dobrovolnické pomoci nejen seniorům – například načítají knihy ve spolupráci s Životem 90. „Mnoho umělců je pak zapojeno do vytváření různých online přenosů, které si obyvatelé mohou pustit na internetu. A to vypočítávám jen pomoc, která je organizována v Praze,“ doplnila s tím, že podobná situace je i v dalších městech po celé zemi.

„To vše umělci činí v situaci, kdy se jim příjmy ze dne na den propadly v podstatě na nulu, zatímco Vy jste coby prezident republiky mlčel, Vaši arogantní pobočníci porušovali karanténu, roznášeli po Praze smrtelně nebezpečný virus a nikdo z vašeho okolí nemusel řešit svou finanční budoucnost,“ vyčetla Třeštíková prezidentovi.

Ve svém dopisu hlavě státu napsala, že svým projevem nespravedlivě a hrubě urazil desetitisíce skvělých lidí. „Vaše přání‚ abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, z Vašich úst zní spíš jako výsměch. Naopak kulturní obec toto přání plní nesobecky od první chvíle a zasloužila by od Vás omluvu,“ vyzvala pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková prezidenta na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Dědek, senilák, do ústavu! Prezidentova show zase spustila zlo. I „šašek“ se ozval

7:03 Zeman? Dědek, senilák, do ústavu! Prezidentova show zase spustila zlo. I „šašek“ se ozval

Prezident Miloš Zeman podruhé v časech koronaviru promluvil k občanům. Pochválil vládu za přijetí př…