On neblokuje Rusy! Zděšený Wollner. Může mu být zle

26.04.2022 9:31 | Ze sítí

Sociální síť Twitter zakoupil za 44 miliard dolarů (přes 1 bilion korun) americký miliardář Elon Musk, o kterém je známo, že věří v absolutní svobodu slova. A své odpůrce našel i v Česku. Šéf Reportérů ČT Marek Wollner o něm už prohlašuje, že je psychopat, protože řekl, že každé zprávy více či méně dělají propagandu. Muskova společnost totiž odmítla blokovat ruská média. A spekuluje se, co by mohl znamenat případný návrat Donalda Trumpa.

On neblokuje Rusy! Zděšený Wollner. Může mu být zle
Foto: Repro Youtube
Popisek: Dramaturg a moderátor pořadu Reportéři ČT, Marek Wollner na Univerzitě Palackého v Olomouci

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47583 lidí
Za 44 miliard dolarů koupil americký miliardář Elon Musk sociální síť Twitter. Očekávají se změny ve způsobu jejího provozu. Musk se totiž považuje za libertariána a absolutního zastánce svobody slova. Což není po vůli těm, kteří by chtěli Twitter podle svých slov kultivovanější a bez dezinformací.

V několika periodicích z levicové části politického spektra se ozýval nesouhlas ještě před tím, než Musk sociální síť koupil. Například v britském Guardianu vyšel článek „Muskova vize pro internet je nebezpečný nesmysl“, ve Washington Postu pak  „Musk není ten správný velitel pro naplnění životně důležité mise Twitteru“ a The Atlantic má pro změnu titulek „Provozovat Twitter Muska zklame“.

Musk nehodlá omezovat svobodu slova ani co se týče ukrajinsko-ruského konfliktu. Jeho společnosti Starlink, která poskytuje internet přes satelit, prý několik vlád řeklo (nebyla mezi nimi ukrajinská), aby zablokovali ruská média. „To neuděláme, dokud nám někdo nebude držet pistoli u hlavy. Pardon, ale jsem zastánce absolutní svobody slova,“ uvedl Musk.

Na jeho slova pak reagoval jeden zastánce Ukrajiny, že ruské „zprávy“ jsou zdrojem propagandy. „Všechny zdroje zpráv jsou částečně propaganda, některé více než jiné,“ reagoval Musk.

A právě za tuto větu se do Muska dnes pustil šéfredaktor reportážní publicistiky ČT, Marek Wollner. „Věta Elona Muska, že každé zpravodajství je více méně propaganda, jen některé víc než jiné, je nezúčastněné pozorování psychopata, který necítí, že je rozdíl říkat válce válka, nebo říkat jí mír a speciální operace,“ řekl a dodal, že Tesla (další z Muskových společností – pozn. red.) mu nevadí.

K Muskově akvizici Twitteru měl poznámku i ekonom Lukáš Kovanda. „Dnešek je dost možná Bidenovým začátkem konce v Bílém domě. Musk zřejmě umožní, aby si svůj twitterový účet obnovil Trump. Ten, i pokud by neusiloval o znovuzvolení, bude Bidena jistě bez ustání napadat – a jeho tweetování dodá těmto atakům na razanci a dosahu,“ míní.

Podle Fox News se ovšem Donald Trump vracet na Twitter nehodlá. Plánuje totiž vystupovat na své vlastní sociální síti, TRUTH Social. „Doufám, že Elon Twitter koupí, protože ho zlepší a je to dobrý člověk, ale já zůstanu na TRUTH,“ řekl pro Fox News. Jeho sociální síť byla oficiálně spuštěna minulý měsíc, zatím běží v testovacím provozu. Twitter nevnímá jako konkurenci pro svou platformu. Podotkl, že poté, co byl z Twitteru vyobcován po událostech ze 6. ledna 2021, tak se z něj řada konzervativců stáhla dobrovolně nebo dostali také zákaz, takže teď už je Twitter „nudný“. Na své sociální síti prý ovšem uvítá každého.

Sám Musk řekl, že doufá, že i jeho kritici na Twitteru zůstanou, protože o tom svoboda slova je.

reklama

autor: kas

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

19:47 Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v České republice za české ceny obcho…