Opatření na Havlově letišti. Je to zlé? Češi se připravují na virus, WHO vyhlásila světovou nouzi

31. 1. 2020 9:49

V České republice prozatím naštěstí nebyl potvrzen žádný případ koronaviru, ale svět obchází strach z nebezpečné nemoci. Především v Číně rostou počty nakažených, těch je téměř deset tisíc a bohužel i mrtvých. Virus zabil už přes 200 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila stav světové zdravotní nouze. Co to znamená pro Česko? Nahlédněte.

Opatření na Havlově letišti. Je to zlé? Češi se připravují na virus, WHO vyhlásila světovou nouzi
Foto: Twitterový účet @Mikeygy
Popisek: Pilot na letišti ve Wu-chanu
reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila stav světové zdravotní nouze. Po napadení koronavirem zemřelo v Číně už 213 lidí a dá se předpokládat, že počty mrtvých ještě budou stoupat, protože podle agentury Reuters se počet nakažených osob blíží k deseti tisícům. Nakažené osoby se mimo Číny objevily ještě ve 22 dalších zemích. Mimo Čínu si však koronavirus prozatím nevyžádal žádný lidský život.

Anketa

Závidíte Britům, že odcházejí z EU?

95%
hlasovalo: 34237 lidí

Thajsko hlásí 14 případů, v Japonsku je taktéž 14 nakažených, Austrálie hlásí 9, Francie 6 případů, Velká Británie 6 případů, Německo 5, a jeden případ se objevil dokonce i ve Finsku.

Z čínských statistik vyplývá, že životem zaplatí za onemocnění jen asi 2 procenta nakažených, což naznačuje, že by stávající podoba koronaviru mohla být méně nebezpečná než z počátku tisíciletí.

S náměstkyní ministra zdravotnictví a bývalou vedoucí Kanceláře WHO v ČR Alenou Šteflovou téma koronaviru rozebrala moderátorka Událostí, komentářů ČT Daniela Písařovicová.

Šteflová zdůraznila, že WHO reaguje na zhoršující se situaci ve světě a na jednoznačně potvrzený přenos nemoci z člověka na člověka. České úřady už na situaci reagovaly a přijaly opatření na Letišti Václava Havla. „Ten posun je v tom, že opatření budou rozšířena na všechna letiště. Na Státním zdravotním ústavu byla také zřízena informační linka, kam se lidé mohou obrátit s případnými dotazy ohledně koronaviru. „Je to opravdu o té obezřetnosti,“ zdůraznila dáma.

„V Česku už bylo prověřeno už 33 vzorků. I ty co, byly odebrány dnes (ve čtvrtek), tak víme, že jsou negativní,“ ujistila diváky.

Fotogalerie: - Babiš v Janově

Premiér Babiš přijel 30. ledna 2020 do Janova už p...
Do téměř vybydleného ghetta ho doprovázela ministr...
Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) ukazuje p...
Dům na sídlišti Janov v severočeském Litvínově.
Dům na sídlišti Janov v severočeském Litvínově.
Blok D3 v Třebušické ulici na sídlišti Janov. Zde ...

„Je důležité si také uvědomit, že mimo lidské tělo nepřežívá dlouho, je to v řádu několika hodin, takže je opravdu důležité dodržování základních hygienických návyků,“ doplnila ještě s tím, že svět už má zkušenosti se šířením podobných nemocí, takže v tuto chvíli přijímá všechna potřebná opatření k tomu, aby se virus neproměnil v globální katastrofu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …