Orbán, Salvini... Česko! Zásadní informace a velký plán

04.01.2019 13:44

Do jaké frakce Evropského parlamentu bude patřit Orbánův Fidesz po květnových volbách do europarlamentu? Dosud to byla EPP, do které patří čeští i němečtí lidovci. Ovšem podle Jana Zahradila z ODS se po volbách odehrají velké změny. „Pro mě je těžké pochopit, proč je Fidesz stále zakotven v EPP, když se k němu čas od času chovají tak macešsky. Pokud by si to Fidesz rozmyslel, budeme otevřeni jednání. Myslím, že by do naší frakce zapadl lépe jak psychologicky, tak ideově,“ říká europoslanec a Spitzenkandidát frakce ECR.

Orbán, Salvini... Česko! Zásadní informace a velký plán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Novináři z internetového portálu Azonnali se setkali s europoslancem Janem Zahradilem za ODS v prosinci. Zahradil je jediným tzv. Spitzenkandidátem z východní Evropy, tedy jakousi tváří celé frakce ECR, Evropských konzervativců a reformistů. Vzhledem k odchodu Velké Británie z EU frakce přijde o 18 europoslanců a nejsilnější stranou frakce se stane polské Právo a spravedlnost. „Tento výpadek 18 poslanců můžeme doplnit z vlastních zdrojů,“ míní Zahradil, protože prý došlo k nárůstu popularity těchto stran v Evropě. Podle Zahradila je v Evropě názorová propast mezi Východem a Západem, zvláště, když jde o přístup k migraci. Ale nechce být jen zastáncem zájmů východního křídla EU, chce hledat partnery i na Západě. „Víc říci nemohu, protože probíhají citlivá jednání, a než dospějeme k dohodě, tak by nebylo fér o nich hovořit v médiích,“ říká český europoslanec.

Fotogalerie: - Euroskeptici ve Vídni

Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy...
Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy...
Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy...
Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy...
Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy...
Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy...

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12055 lidí
Předpokládá, že uspořádání v europarlamentu se  hodně změní. V souvislosti s tím se ho novináři zeptali na nejisté členství Orbánova Fideszu ve frakci EPP, kam patří například česká KDU-ČSL, německá CDU/CSU, polská Občanská platforma nebo Forza Italia Silvia Berlusconiho. „Pro mě je těžké pochopit, proč je Fidesz stále zakotven v EPP, když se k němu čas od času chovají tak macešsky. Pokud by si to Fidesz rozmyslel, budeme otevřeni jednání. Myslím, že by do naší frakce zapadl lépe jak psychologicky, tak ideově,“ pravil Zahradil. Nemyslí si, že to, co Fidesz dělá, je tak hrozné, jak to popisují „liberální“ média nebo jak se to traduje v europarlamentu. Jako dalšího potenciálního budoucího spojence zmínil i Salviniho Ligu.

Maďarští novináři se ho také zeptali na stranu Jobbik, která se v poslední době snaží deradikalizovat. Zahradil řekl, že nechce přijmout radikální stranu jako Jobbik, i když se snaží působit umírněně. Rozdíl mezi nimi a euroskeptiky z německé AfD a francouzské Národní fronty je prý v tom, že oni vyznávají atlantismus, tedy spolupráci se Spojenými státy a Kanadou, zatímco tyto strany se spíše orientují k Rusku. Fidesz podle něj není na Rusko tak zaměřen jako tyto strany.

Původní článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

16:53 Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

Konzervativní komentátor a youtuber Ondřej Tesárek, přezdívkou Bratříček, se pustil do ředitele diva…