Oslava NATO: Kubera neslavil. Uzemnil slovy o EU

12.03.2019 11:20

Prezident Miloš Zeman vystoupil v rámci konference k 20. výročí NATO. Úvodem pozdravil všechny přítomné, mimo jiné i představitele ostatních států V4. Konference Naše bezpečnost není samozřejmost se koná na Pražském hradě. Po jeho vystoupení přišel na řadu i předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Oslava NATO: Kubera neslavil. Uzemnil slovy o EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Projevy tohoto typu, zejména vztahují-li se k výročí, mohou být naplněny patosem a frázemi, ale také se mohou pokoušet charakterizovat problém, který před námi je. Dovolte mi, abych se ubíral touto cestou,“ řekl Zeman úvodem.

Anketa

Vážíte si Madeleine Albrightové?

5%
95%
hlasovalo: 23958 lidí

„Dva roky po vstupu do NATO se změnil svět. Změnil se teroristickým útokem v září v New Yorku roku 2001 a nejde jenom o vysoký počet obětí, jde také o to, že tyto oběti byly civilní a že teroristé prokázali, že jejich základním cílem je vraždit nevinné civilisty, a nikoliv vojáky. Následovala odvetná akce, byl aktivován článek 5 a došlo k útoku proti hnutí Tálibán, které tehdy ovládalo Afghánistán,“ sdělil.

„Z války v této zemi je mnoho lidí unaveno, ale tehdy v roce 2001 jsem řekl: ‚S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje.‘ A právě proto naše bezpečnost není samozřejmostí,“ podotkl.

„Dnes, po 18 letech, se setkáváme s tím, že kdesi v Kataru probíhají jednání s Tálibánem v naději, že z tygra se stane vegetarián a že už nebude vraždit. Ve skutečnosti tygr zůstane tygrem, a dovolíme-li Tálibánu, aby opět ovládl afghánské území, vytvoří z něj opět teroristickou základnu, sloužící k útokům na území euroamerické civilizace. Chtěl bych před tím varovat. Chtěl bych varovat před tím, že zmíněná jednání probíhají za zády afghánské vlády, protože my Češi jsme poněkud citliví na jednání o nás bez nás a na reminiscence mnichovské dohody,“ uvedl a hovořil o kontingentu české armády v Afghánistánu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Padlo již 14 našich vojáků a my jsme povinni nezpronevěřit se jejich památce. Právě proto jsem přesvědčen, a opakuji to, po osmnácti letech znovu, že s teroristy se nevyjednává. S teroristy se bojuje,“ uzavřel.

Po něm již předstoupil předseda Senátu Jaroslav Kubera. „Náš pan prezident asi před dvěma dny řekl, že NATO zaručuje pocit bezpečí. Já ale ten výrok přitvrdím. Pocit bezpečí jsme měli i v roce 1938, než přišel Mnichov a okupace. Myslím si, že NATO je pro nás zárukou a bezpečí a to je zásadní rozdíl," podotkl Kubera.

„To, že EU prohrála bitvu o Británii, ať to s brexitem dopadne jakkoliv, je smutný příběh, ale NATO si něco podobného nemůže dovolit. Velká Británie musí zůstat pevnou součástí NATO a takové ty úvahy o miniNATO a evropské armádě, jsou zcela liché. My žádné miniNATO nepotřebujeme,“ řekl Kubera.

A rozhovořil se i o výdajích na obranu. „Dlouhodobě prosazujeme, aby i Česká republika svůj závazek dodržela. Je to nezbytné. Je potřeba investovat do armády i do výzbroje, nikoliv, aby byly peníze projedeny na provoz,“ zakončil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…