Oslavy 100. výročí Československa tento víkend vrcholí v Chicagu, účastní se jich pravnoučata Masaryka či Muchy

3. 11. 2018 9:28

V Chicagu tento víkend vrcholí oslavy stého výročí vzniku Československa, které pod patronátem místního generálního konzulátu České republiky začaly na konci září. Tečkou za sérií připomínkových událostí bude nedělní koncert České filharmonie. Dnes je v Chicagu na programu vystoupení českého swingového zpěváka Jana Smigmatora, kterého doprovodí mimo jiné Vladimír Strnad, Jan Greihofer, chicagský saxofonista Eric Schneider a americký bubeník s českými kořeny Joe Adamik.

Oslavy 100. výročí Československa tento víkend vrcholí v Chicagu, účastní se jich pravnoučata Masaryka či Muchy
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk

Smigmatorův koncert nese název Czech Swing in the Chicago Clouds (Český swing v chicagských mracích). Pojmenování odkazuje i na fakt, že vystoupení se koná v 80. patře třetí nejvyšší chicagské budovy v klubu MidAmerica. Při této příležitosti vnuk chicagského starosty Antonína Čermáka Anton Cermak Kerner pokřtí zpěvákovu vinylovou desku Smigmator GERSHVIN Winehouse.

Neděle bude patřit českým filharmonikům, kteří v sídle Chicagského symfonického orchestru zahrají díla Antonína Dvořáka včetně jeho symfonie číslo devět, která je známá jako Novosvětská. Vznikla během Dvořákova pobytu ve Spojených státech.

Závěrů oslav v Chicagu se zúčastní mimo jiné delegace zahraničního výboru české Poslanecké sněmovny a čestnými hosty jsou zástupci rodin a institucí, které se o vznik Československa zasloužily. Generální konzulát pozval mimo jiné Antona Cermaka Kernera, pravnučku Tomáše Garrigua Masaryka Charlottu Kotíkovou, pravnuka Alfonse Muchy Marcuse Muchu či Evu Haňkovou Neugebauerovou. Tu proslavila známá fotografie z roku 1928 s Masarykem, na které ji prezident drží jako tříletou v náručí. Fotka se poté stala předlohou pro poštovní známku.

V rámci oslav byla v Chicagu již v září odhalena výstava Carving Destiny (Tesání osudu) s díly Alfonse Muchy, Albína Poláška a Vojtěcha Preissiga. Všichni tři výtvarníci měli k Chicagu silné vazby. Konaly se také pietní akty u památníků Masaryka v areálu místní univerzity či na Českém národním hřbitově, který byl založen krajany v roce 1877. Pohřben je zde mimo jiné i výše zmíněný starosta Čermák, který zemřel na následky zranění po útoku atentátníka během návštěvy prezidenta Franklina Roosevelta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…