Ostrá reakce z Ruska polské vládě: Vojáci Rudé armády už se nemohou bránit, aby vám dali přes hubu!

23.01.2015 11:50

„Nikdo nemá právo manipulovat s památkou vojáků Rudé armády, s využitím toho, že většina z nich se již nemůže bránit a za tato slova jim dát přes hubu!“ říká náměstkyně ředitele informačního odboru ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova k tvrzení polského ministra zahraničí Grzegorze Schetyna o tom, že Osvětim osvobodili Ukrajinci.

Ostrá reakce z Ruska polské vládě: Vojáci Rudé armády už se nemohou bránit, aby vám dali přes hubu!
Foto: auschwitz.org
Popisek: Koncentrační tábor Osvětim
reklama

„V zásadě platí, že se Jaceňukova a Schetynova pekelná logika shoduje: Rusko napadlo klidné Německo a nezávislou Ukrajinu, ukrajinský front, který bojoval proti sovětské okupaci, osvobodil Osvětim, a nezáleží na tom, od koho,“ cituje Zacharovou server Prvnízprávy.cz.

Takže odpovědnost „za okupaci Německa" (jak tvrdí ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk) musí dle Zacharové nést nejen Rusko, ale i Gruzie a také Ukrajina. „Co máme dál? Aha! Sovětská totalita, represe, gulagy, za něž se obviňovalo Rusko. Teď víme, že se všemi otázkami je třeba se obrátit do Tbilisi, dobře, i částečně k Suchumi,“ ironicky konstatuje náměstkyně ředitele informačního odboru ruského MZV se zjevnou narážkou na gruzínského rodáka Josefa Vissarionoviče Džugašviliho, zvaného Stalin.

„A samozřejmě, je tu na celém světě nenáviděná sovětská tajná služba. Pane Schetyno, nechcete se zodpovídat za Felixe Edmundoviče?“ táže se Zacharová s odkazem na Felixe Edmundoviče Džeržinského, brutálního šéfa ČEKY a NKVD, který se narodil v polské šlechtické rodině.

Závěrem Zacharová připomíná, že vojáci Rudé armády byli lidé různých národností. Nelze tedy dělit vítězství na ruské, běloruské, arménské, ukrajinské, židovské, gruzínské, tatarské, osetské a tak podobně. „Nikdo nemá právo manipulovat s památkou vojáků Rudé armády, s využitím toho, že většina z nich se již nemůže bránit a za tyto slova jim dát přes hubu!“ rázně uzavírá náměstkyně ředitele informačního odboru ruského ministerstva zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

7:24 Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

Vláda zatím nerozhodla o další úpravě covidových restrikcí. Jejich podoba bude záviset i na tom, zda…