Otec útočníka, který v Tunisku povraždil 38 lidí, se cítí synovým činem „zahanben“

29.06.2015 9:46

Zahanben se prý cítí činem svého syna otec útočníka, který v pátek na pláži u východotuniského letoviska Sousse zabil 38 lidí. Muž se s tím svěřil novinářům. Napsal to dnes zpravodajský server NBC. Mezi mrtvými jsou převážně zahraniční turisté, podle serveru BBC většinou Britové.

Otec útočníka, který v Tunisku povraždil 38 lidí, se cítí synovým činem „zahanben“
Foto: wiki
Popisek: Vlajka Tuniska

Tuniské ministerstvo vnitra mladíka podezřelého ze střelby identifikovalo jako Sajfaddína Rizkího, který pocházel z chudé provincie Siljána, ležící na západ od metropole Tunisu. Narodil se v roce 1992 a studoval ve městě Kajruván.

„Netuším, kdo ho ovlivnil, nebo kdo mu tyto myšlenky nasadil do hlavy,“ řekl novinářům jeho otec Hakím, kterého o víkendu několik hodin vyslýchala policie. Mladíkův otec řekl, že truchlí za rodiny obětí. „Cítím nesmírně silně jejich ztrátu. Připadám si, jako bych zemřel společně s těmi mrtvými,“ dodal.

Také Rizkího teta Zara řekla, že rodina o jeho radikalismu nic nevěděla. „Nic ze svých tajemství nám neříkal,“ uvedla. „Alláh nás proklel.“

Spolužák: Byl vždy velmi extremistický

Zatímco jeho rodina tvrdí, že o jeho radikalismu neměla tušení, lidé, kteří ho znali ze školy, uvádějí, že jeho násilné názory už se tam nějakou dobu projevovaly. „Rizkí byl velmi extremistický, byl džihádista, vždycky bojoval s těmi, kdo nesouhlasili s jeho názory,“ řekl jeden z jeho spolužáků.

To potvrdil i generální tajemník levicového studentského svazu, podle něhož Rizkí pomáhal vést útoky proti jeho členům. Rizkí se v tomto ohledu hlásil k tomu, co by se dalo označit za „válku mezi věřícími a nevěřícími“, uvedl tajemník.

Další z jeho spolužáků ale uvádějí, že na Rizkím nebylo nic nápadného. Popisují ho jako zdvořilého studenta, který se nicméně rád poslouchal. Oblékal se normálně, nenosil vousy a nikdo ho nikdy neviděl, že by se modlil v mešitě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…