Ovčáček: Já jako prezident? Nevylučuji. Byl bych vlastenecký, chránil bych tradiční hodnoty

08.08.2019 9:54

Pokud Miloši Zemanovi vydrží zdraví a pokud senátoři neuspějí se svou žalobou na možné hrubé porušení Ústavy prezidentem, zůstane Zeman hlavou státu až do března roku 2023. Už teď se však ozývají lidé, kteří potenciálně nevylučují, že by jednou možná Zemana mohli nahradit. Je mezi nimi i stávající mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který v rozhovoru pro Rádio Impuls popsal, jakým by případně byl prezidentem.

Ovčáček: Já jako prezident? Nevylučuji. Byl bych vlastenecký, chránil bych tradiční hodnoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček
reklama

V přímé volbě prezidenta, kterou v České republice máme od roku 2013, je o křeslo hlavy státu relativně velký zájem. Pánem či paní Pražského hradu by se ráda stala řada lidí. V minulosti to byli Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jan Fischer, Přemysl Sobotka (ODS), Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer či Jiří Drahoš. A Miloš Zeman, který zatím jako jediný dokázal přímou volbu vyhrát. Hned dvakrát.

Jenže potřetí už Zeman kandidovat nemůže, takže je jasné, že se vítězem stane někdo jiný. Teoreticky by to mohl být např. stávající mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Na přímou otázku, zda si dovede představit, že by byl prezidentem, odpověděl jasně. „Dovedu si to představit.“ Jedním dechem však dodal, že v tuto chvíli o podobných věcech vůbec neuvažuje a hodlá dokončit svou misi v pozici prezidentova mluvčího.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A jakým by případně byl prezidentem, pokud by ho lidé zvolili? „Zastával bych tradiční hodnoty, kladl bych důraz na vlastenectví, na suverenitu České republiky a na důstojnost žití občanů. Především bych kladl důraz na to, aby Česká republika byla zemí nejen suverénní, ale i přátelskou a otevřenou,“ uvedl Ovčáček.

Dva bývalí prezidentští kandidáti a dnešní senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer také přímo nevyloučili, že by mohli kandidovat. Shodli se však na tom, že volba prezidenta v tuto chvíli není na stole a chtějí se soustředit na práci v Senátu. Hilšer ještě dodal, že jeho manželka nechce o žádné další kandidatuře ani slyšet, protože volební kampaň je náročná nejen pro samotné kandidáty, ale také pro jejich rodinné příslušníky.

Další senátor Pavel Fischer už si o další kandidaturu na Hrad v podstatě řekl. Chce prý být přípraven „Aby se mnou voliči mohli počítat,“ uvedl.

Není bez zajímavosti, že svou kandidaturu na Hrad hned nevyloučil také vrah Jiří Kajínek, jenž byl původně odsouzen na doživotí, ale díky milosti udělené Milošem Zemanem je dnes na svobodě. „Je to nesmysl, protože by to bylo neslušné vůči panu prezidentovi Zemanovi. Ten ale už kandidovat nemůže, tak nastává jiná situace. Nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval.

Naproti tomu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová svou případnou kandidaturu na Hrad jasně vyloučila. „Nechci kandidovat, protože by mě to zabilo. Každý je k něčemu zrozený a já rozhodně nejsem zrozená ke kandidatuře na prezidentku,“ řekla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

22:25 Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální s…