Padesát sirotků ze Sýrie. Nejnovější prohlášení Šojdrové: Kdyby se vybrané děti začaly chovat podezřele, třeba se radikalizovaly...

17.09.2018 18:30

Do pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s nápadem, že by Česko mohlo přijmout padesát syrských válečných sirotků. Premiér Andrej Babiš (ANO) nápad odsoudil a hradní mluvčí Jiří Ovčáček nápad s přijetím sirotků označil dokonce za podvod. Europoslankyně si na nápadu přesto trvá. V rozhlasu vysvětlovala proč.

Padesát sirotků ze Sýrie. Nejnovější prohlášení Šojdrové: Kdyby se vybrané děti začaly chovat podezřele, třeba se radikalizovaly...
Foto: David Daniel
Popisek: Europoslankyně Michaela Šojdrová a koordinátorka pomoci uprchlíkům Zuzana Lenhartová.

Nápad na pomoc 50 válečným sirotkům ze Sýrie se prý zrodil v létě a teprve teď se přetřásá i proto, že bylo třeba sehnat politiky a pracovníky z Velké Británie, kteří mají zkušenost se stejnými projekty. Europoslankyně ale odmítá, že by si tím dělala kampaň. „Tohle mohla udělat česká vláda už před rokem, nemusela čekat na to, až s tím přijde nějaká Šojdrová.“

„To je jedna z posledních možností, jak pomoc těmto dětem, ale i České republice. Blíží se summit EU, který se bude týkat azylové politiky, a Česká republika je stále vnímána jako země, která není vstřícná. Přitom to není pravda. Tady jsou lidé, kteří chtějí pomáhat, a my bychom mohli říct: my nechceme kvóty na uprchlíky, my umíme pomáhat i dobrovolně,“ popsala politička svůj pohled na projekt.

Naprosto rozumí argumentu, že je třeba pomáhat českým dětem nebo seniorům. To je samozřejmé. Ale podle dámy máme pomáhat i jinde. Ona sama prý pomáhá dětem např. v Indii a teď se nám tu rodí další projekt, kterým by mohlo pomoct Česko jako celek, pokud si vybere 50 sirotků z přibližně tří tisíc sirotků přítomných v Řecku. „Premiér může vystoupit a může říct: samozřejmě, že padesáti sirotkům pomůžeme, přijmeme je, vždyť je to banální. A v tu chvíli Šojdrová zmlkne,“ mluvila sama o sobě politička.  

Plán by prý mohl být relativně jednoduchý. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) si může zatelefonovat s řeckým ministrem vnitra, někdo může vyjet do Řecka a těch padesát sirotků přijmout. Takhle jednoduché to prý je.

Není prý pravda, že bychom mohli přijímat jen chlapce ve věku 12 až 17 let. Europoslankyně sice viděla jen tyto chlapce, ale v táborech jsou i mladší chlapci i dívky. Pokud by ona sama mohla vybrat několik sirotků, kladla by důraz na to, aby ta skupina byla vyvážená zhruba půl na půl dívky a kluci. Politička připouští, že její nápad obsahuje i určitá rizika, ale tato rizika lze šetřit. „Kdyby se vybrané děti začaly chovat podezřele, třeba se radikalizovaly, tak musíme mít možnost je vrátit. Rozhodně by nemělo jít o bezpodmínečné přijetí,“ zdůraznila politička.

Šojdrová ví, že to nebude snadné. Není snadné vychovávat ani české „puberťáky“, natož děti, které si prošly válečným traumatem, ale dáma věří, že to v Česku zvládneme.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…