Padl rozsudek nad pašeráky. Kolik žádali za jednoho migranta? Nahlédněte

08.11.2019 12:48

Lounský okresní soud dnes uložil tresty v případu nelegálního převozu syrských uprchlíků z Maďarska přes Českou republiku do Německa. Obžalováno bylo pět lidí. Hlavní organizátor převozu Syřanů, Egypťan Muhammad Tahír Saíd Muhammad Hassan dostal od soudu tříletou podmínku. Čtyřem mužům a jedné ženě hrozilo vězení na dva roky až osm let, napsala ČTK.

Padl rozsudek nad pašeráky. Kolik žádali za jednoho migranta? Nahlédněte
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Bývalé Hassanově manželce Ireně Hassanové Suchochlebové, která při převozu migrantů tlumočila, uložil soud dvouletou podmínku; prostředník, Ukrajinec Rostyslav Tymochuk, dostal tříletou podmínku a trest vyhoštění z České republiky. Řidiči Martinu Horváthovi, jenž napomohl k objasnění případu, uložil soud souhrnný trest za předchozí trestnou činnost ve výši jednoho roku a souhrnný dvouletý trest dostal Tomáš Starý, jehož skupina využila také jako řidiče.

Soudkyně Blanka Šišová uvedla, že dokazováním byly bezpečně zaznamenány dva převozy uprchlíků. Celkem bylo převezeno 16 lidí. Žádný z převážených neměl potřebné doklady. „Lze konstatovat, že obžalovaní sice nejsou specialisty na migrační politiku, ale byli s ní dostatečně obeznámeni. Vinu obžalovaných považuje soud za dostatečně prokázanou a obhajobu za zcela vyvrácenou, nejednalo se o humanitární činnost, ale o výdělečnou aktivitu, na níž se podílelo více osob, které o sobě vzájemně věděly a byly vzájemně propojeny,“ uvedla soudkyně.

Policisté odhalili dvě cesty s uprchlíky. Za každého uprchlíka skupina žádala podle soudu částku kolem 500 dolarů (11 400 korun). Součástí organizované skupiny byl ještě jeden Čech, kterého už v roce 2015 pravomocně potrestal soud v Německu pokutou 800 eur (20 700 korun), muž řídil auto s uprchlíky při jedné cestě.

V prvním případě bylo dopraveno devět lidí až do Německa, ve druhém případě sedm lidí včetně tří dětí zadrželi policisté v České republice.

Jednotlivé role měla skupina podle soudkyně rozděleny. Hassan podle ní oslovoval Syřany v Budapešti. U soudu potvrdil zištnost svého jednání, odvolával se ještě na jiného Hassana, jehož totožnost nebyla ověřena. Částka 500 dolarů za uprchlíka odpovídá podle soudkyně tomu, co uváděli migranti.

Od prvopočátku byla u všeho tehdejší Hassanova manželka, která tlumočila a v jednom případě přebírala peníze od migrantů. „Hlavní důvod její cesty do Maďarska nebyl výlet na Balaton,“ poznamenala soudkyně. Převoz pomáhal organizovat podle soudu také Tymochuk. Horváth, Starý a muž odsouzený v Německu byli pouhými řidiči.

Hassan se u soudu za své jednání omluvil. Soud podle Šišové při rozhodování o výši trestů zohlednil to, že od trestné činnosti uběhla delší doba, u Horvátha pak také to, že pomáhal k jejímu objasnění. Právě Horváth se jako jediný z obžalovaných na místě vzdal odvolání, v jeho případě se odvolání vzdala také státní zástupkyně. Ostatní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

20:45 VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

Novinářka Deníku N Petra Procházková měla na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 napadnout reda…