Palba naslepo. Dopisovalo se to až na vládě, i ministři jen zírali. Takto se prý rodila vládní pandemická opatření

18.06.2021 9:32

Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo sedmnáct soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření. Důvodem je fakt, že při jejich schvalování volí nestandardní postup. Ani jedno opatření podle zjištění Seznam zprávy neprošlo řádným úředním ani vládním procesem, které je schopné včas zaznamenat nedostatky. Návrhy opatření zůstávají ostatním ministerstvům skryta, vláda o nich rozhoduje „naslepo“.

Palba naslepo. Dopisovalo se to až na vládě, i ministři jen zírali. Takto se prý rodila vládní pandemická opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Právě díky řádnému procesu by se mohly v opatřeních nezákonnosti odhalit, a tedy i včas zabránit následně vzniklým škodám, která s sebou protiepidemická opatření mnohdy nesou. Klíčovou roli by při tvoření opatření měla sehrát elektronická knihovna, tou však chystaná opatření vůbec neprocházejí, ačkoliv by měla.

Původní zdroj ZDE

Úředníkům a odborníkům z ostatních resortů mimo Ministerstvo zdravotnictví je prý znemožněna jakákoliv kontrola plánovaných nařízení před tím, než je členové vlády dostávají k projednání a schválení. „Toto je velký problém. Moje podezření je, že je to tak připravováno schválně,“ uvedl pro Seznam Zprávy Petr Toman, specialista na ústavní právo, advokát i právní expert ODS.

Rovněž ministr kultury a člen vlády Lubomír Zaorálek (ČSSD) serveru potvrdil, že později soudem odmítnutá opatření standardním systémem skutečně neprošla. „Ono se to mění do poslední chvíle, asi aby se omezil počet příspěvků. Neustále chci, aby to šlo kontrolou přes eKlep, ale bez výsledku. Tvořit opatření finálně až na vládě je systémově úplně špatně. Ale to je tak prostě pořád,“ sdělil.

Vláda opomíjí legislativní proces, aby mohla o opatření rychle rozhodovat, vysvětluje Daniela Kobilková, ředitelka odboru kabinetu ministra zdravotnictví. „Trvalo by to dlouho, bylo a je potřeba jednat rychle. A členové vlády o tom věděli – ne že ne – ta opatření jsou předmětem diskuse na vládě,“ uvedla.

Na chyby proto musí nyní upozorňovat Nejvyšší správní soud. Z jakého důvodu úřední aparát Ministerstva zdravotnictví systém obchází a na čí příkaz jej takto ignoruje a nepředchází tak soudním sporům, na to redakci neodpověděl ani jeden z posledních ministrů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…