Pamatujete si veterána, který vystrčil zadek na Američany? Kauza pokračuje

14.06.2016 21:30

Martin Zapletal se jako řada dalších českých vojáků zúčastnil vojenských misí v Kosovu a v Iráku. Jako novodobý veterán se ovšem zapsal do povědomí veřejnosti především svým svérázným protestem proti vojenskému konvoji USA, jenž projížděl Českem. Veterán na členy konvoje vystrčil holý zadek a to ne jen jednou, ale hned třikrát.

Pamatujete si veterána, který vystrčil zadek na Američany? Kauza pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armády v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí. Vojáci přenocují v ruzyňských kasárnách v Praze

„Těsně po průjezdu amerického vojenského konvoje na konci května byl na sociálních sítích zejména pro odpůrce USA hvězdou. A z jeho celkem banálního protestu vznikla aféra. Martin Zapletal vstoupil ve vojenském baretu, s plnovousem a v uniformě celkem třikrát do cesty americkým obrněným transportérům, obrátil se k nim zády a stáhl si kalhoty,“ připomíná server Aktuálně.cz.

Když tak učinil potřetí, přistoupili k němu policisté, nasadili mu pouta a zadrželi ho. Teď se zdá, že bude obviněn z trestného činu. Podle všeho případ veterána navíc nelze odložit, protože to není poprvé, co porušil zákon. Dá se předpokládat, že bude obviněn z trestného činu výtržnictví a může dostat trest až tři roky pobytu za mřížemi.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu výtržnictví, dopustil se totiž na veřejném místě hrubé neslušnosti. Policie jedná přesně podle zákona,“ uvedla tisková mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.

Zapletal prý požádal o odchod z armády v roce 2004, protože na misi v Kuvajtu podle vlastních slov poznal, „co jsou Američané zač“. Sama sebe vidí jako vlastence, který na českém území nechce ani americké, ani ruské, ani čínské vojáky.

Psycholog Jeroným Klimeš k jeho případu poznamenal, že policie zde jednala příliš horlivě. Jeden z občanů vyjádřil názor a svým holým pozadím nikoho neohrožoval, takže není důvod veterána soudit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

8:15 Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

TÝDEN V MÉDIÍCH Novináři a politici dali dohromady dvě akce, které přitom neměly vůbec nic společnéh…