Pane Kubero, nikdo vás prý nechce. ODS v Teplicích měla dostat od ostatních stran toto ultimátum

21.10.2014 21:19

V Teplicích se rýsuje nejspíše čtyřbarevná koalice. Má dvě varianty – s vítězem a bez něj. Nejvíce hlasů v lázeňském městě sice získala ODS v čele s dosavadním primátorem, senátorem Jaroslavem Kuberou. Už z předvolebních negativních kampaní ale bylo zjevné, že ostatní hnutí chtějí, aby šel od válu. Sám stávající primátor zkouší mlčet jako hrob, přesto se ParlamentnímListům.cz alespoň nějak vyjádřil.

Pane Kubero, nikdo vás prý nechce. ODS v Teplicích měla dostat od ostatních stran toto ultimátum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Anketa

Výsledek které strany v komunálních volbách vás nejvíce potěšil? Ať už příjemně, nebo škodolibě

3%
1%
83%
3%
2%
0%
2%
5%
hlasovalo: 8649 lidí

Novinky z koaličních jednání trousí ochotně zejména teplické ANO, které vedle lídra Jaroslava Bžocha prezentuje zejména dosavadní zastupitel a někdejší véčkař Tomáš Jarolím. „Teplice potřebují hodně pracovat a udělat hodně věcí, realizovat mnoho myšlenek. Máme desítky nápadů, jak z Teplic udělat výstavní město. Všem je jasné, že s panem Kuberou to nepůjde. Je vyhořelý a starý. Zaslouží si odpočinek,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz.

Tomáš Jarolím přiznal, že pondělní vyjednávání ANO a ODS bylo zejména o tomto bodu. Dokonce až tak, že se jednalo i o odmítnutí jakékoliv koalice s ODS. „Byla to i reakce na záměr pana Kubery jmenovat do čela finančního výboru pana Kasala, spolustraníka Petra Bendy a zaměstnance pana Třešňáka,“ dodal.

Za jedno je s nimi Volba Pro! Teplice. Konzervativnější postoj nejspíše má TOP 09 a ČSSD.

Ani žvanec!

Koalice jsou v Teplicích ve hře dvě. V obou se počítá s ANO, TOP 09 a ČSSD. Čtvrtá bude buď vítězná ODS, nebo Volba. Rozlousknout oříšek není jednoduché. Například ANO trvá na odchodu Jaroslava Kubery z městské politiky natolik, že je ochotné kvůli tomu odejít klidně do opozice. Pokud by vznikla koalice s ODS, i tak je podmínkou, že primátorem Kubera nesmí být.

„Je jasné, že v případě složení naší koalice s Volbou pro Teplice, ČSSD a TOP 09 by tam nebyl, a to ani jako radní,“ řekl dnes ParlamentnímListům.cz Tomáš Jarolím. To si chce ANO případně pojistit včas. Ještě před hlasováním by se prý musela podepsat konkrétní koaliční smlouva a do ní zapracovat zásadní programové body a jejich shoda. „Jednání o koalici jsou prozatím v iniciaci ODS a Volba pro Teplice,“ dodal Jarolím. Ten se chce na městě věnovat zejména tématům: cestovní ruch, lázeňství a komunikace. „Myslím, že je nutné prvotně dát dohromady dlouhodobou strategii pro město a tou bezesporu bude právě turistický ruch a lázeňství jako zdroj rozvoje města,“ míní známý člen české pravoslavné církve.

Kubera drží bobříka mlčení

Samotný Jaroslav Kubera na otázky ke koaličním vyjednáváním nechce odpovídat. „Nedělám koalice přes média. Pokud to tak dělají jiní, počkejte si na ustavující zastupitelstvo. Termín ještě znám není, čekáme na stížnosti k soudu,“ odpověděl na dotaz. Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, zda to vnímá jako podvod na voličích, pokud by jako vítěz voleb musel ustoupit zcela do opozice a stát se řadovým zastupitelem. Již dříve se ovšem nechal slyšet, že nebude vyostřovat jednání za každou cenu kvůli nevůli vůči své osobě. V čele města stojí Kubera dvě desítky let. Zároveň je senátorem.

Pokud se s ODS ostatní strany nedohodnou, pak je místo občanských demokratů ve hře hnutí Volba Pro! Teplice. Patří do skupiny těch, kteří v Teplicích volají po generační výměně. „Teplická ODS dostala nejméně hlasů v dvacetileté historii, konkrétně 26,74 % oproti 47,34 % před osmi lety,” vypočítával lídr hnutí, učitel a vedoucí skautského střediska Jakub Mráček, proč jsou výsledky voleb přesně o tom, že lidé chtějí změnu. Tu podle subjektu může reprezentovat jen spojenectví, které nepovede Kubera.

ODS získala v komunálních volbách v Teplicích osm křesel, Volba Pro! Teplice šest mandátů. Do teplického zastupitelstva se dále dostalo ANO se čtyřmi mandáty, KSČM a ČSSD (po třech mandátech), Moje Teplice - TOP 09 (2 mandáty) a Pro sport a zdraví - Teplice (jeden mandát).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…