Panečku, to je ale velká rodinka. Dokážou ji němečtí daňoví poplatníci uživit?

15.12.2016 11:15

Preference CDU i samotné kancléřky Angely Merkelové se v posledních týdnech dostávají po výkyvech způsobených migrační krizí téměř na původní úroveň. Jak ovšem píše rakouský deník Krone, z migrační krize není Německo zdaleka venku.

Panečku, to je ale velká rodinka. Dokážou ji němečtí daňoví poplatníci uživit?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mohamed ze Súdánu se sem z Calais prý dostal vlakem
reklama

CDU/CSU by nyní podle průzkumu společnosti Forsa zveřejněného deníkem Welt získala 37 % a předčila by druhou SPD o plných šestnáct procent. Ukazuje se navíc, že více voličů podporuje konkrétní postoje Merkelové než postoje, které zosobňuje samotná strana. Například v otázce dvojího občanství pro potomky přistěhovalců stojí Merkelová proti většině spolustraníků, kteří jej chtějí zrušit. Ovšem plných 53 % respondentů podporuje kancléřku a jen 38 % je proti.

Kancléřka navíc byla před nedávnem opět zvolena do čela CDU a získala drtivou podporu v podobě téměř 90 % ze všech odevzdaných hlasů. Přesto zemi i nadále tíží důsledky jejího rozhodnutí otevřít hranice všem uprchlíkům. Podle informací rakouského deníku Kronen Zeitung zůstává i nadále vysoký zejména počet příchozích uprchlíků v nezletilém věku. „Jen za loňský rok to bylo 42 300 dětí, což představuje v porovnání s rokem 2014 nárůst o 263 %.“

Celý text v němčině najdete ZDE.

Vzhledem k tomu, že většina uprchlíků přišla do Německa až od podzimu 2015, budou tato čísla ještě vyšší. Německo navíc umožňuje spojování rodin uprchlíků a pojem rodina v zemích Blízkého východu a Afriky zdaleka neznamená otce, matku a jejich dvě děti. „Německou veřejnost nedávno pobouřil případ jednatřicetičlenné rodiny ze Sýrie. Čtrnáct jejích členů je již v Německu a dalších sedmnáct čeká v Turecku.“

O sloučení rodin totiž mohou požádat právě pouze nezletilí. Z loňských asi čtyřiceti tisíc tak navíc mohou být brzy stovky tisíc dalších uprchlíků, které bude muset Německo přijmout. O osudu rozvětvené uprchlické rodiny před několika dny informovala tisková agentura DPA. Jako první se přes hranice dostal jedenadvacetiletý Abu Kashif a jeho dva nezletilí sourozenci. Všichni dostali povolení k pobytu na tři roky a postupně se k nim připojili další příbuzní.

„Vybrali jsme si Německo, protože tato země jasně deklarovala, že jsou zde uprchlíci vítáni. Je rozdíl mezi tím, když mě někdo někam pozve, než když jdu do země, kde mě nechtějí. Ze Sýrie už žádné dobré zprávy bohužel nepřijdou,“ uvedl Abu Kashif, jehož příbuzní v drtivé většině případů nemají cestovní pas. Ostatně jako většina další rodin, které cestují do Německa. Od začátku ledna požádalo o azyl asi 32 000 dětských uprchlíků a azyl byl doposud přiznán 3842 z nich.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

20:02 Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

Česko jako „covidová díra Evropy“. Tak naši zemi vykreslila ve svém vysílání globální americká telev…