ParlamentníListy.cz zaujaly publicistu z Člověka v tísni: Nepřehlédnutelný fenomén

01.08.2015 17:17

O webu ParlamentníListy.cz se rozsáhle rozepsaly dnešní Lidové noviny, přesněji Tomáš Urban ze společnosti Člověk v tísni v příloze LN Orientace. Ten úvodem zkonstatoval, že se server stal nepřehlédnutelným fenoménem zdejší mediální scény, a to díky velké čtenářské návštěvnosti.

ParlamentníListy.cz zaujaly publicistu z Člověka v tísni: Nepřehlédnutelný fenomén
Foto: nat
Popisek: Logo serveru ParlamentníListy.cz
reklama

„Projekt přitom od počátku obklopuje specifická mlha. Zjistit, co se za seriózně vypadajícím layoutem s křiklavými titulky skrývá, je skoro detektivní práce. Tvůrci PL až na naprosté výjimky neposkytují rozhovory, vedení redakce se neúčastní novinářských fór a jejich novináři nejsou součástí běžné fluktuace, jak je vidět v jiných redakcích. Čtenáři i novináři k nim zastávají vyhraněné postoje, i když v ‚mainstreamových‘ médiích je jejich příznivců o poznání méně. Daleko více lidí je prostě sdílí, protože ‚jich‘ je na Facebooku hodně a jejich název zní docela důvěryhodně,“ konstatuje Urban. 

„Zastupitelé, kterých je teď přes 40 tisíc a v komunálních volbách jich kandiduje kolem 250 tisíc, mají na náš web necenzurovaný, neomezený a automatický přístup,“ uvedl jeden ze dvou hlavních akcionářů projektu Michal Voráček. Tím druhým je senátor Ivo Valenta. „Dáváme prostor kompletní politické scéně. To znamená, když to přeženu, když to napíše komunista, ultrapravičák nebo ódéesák, ten prostor má. Třetí věc je vysoká míra svobody v diskusích, a to že čtenáři kladou politikovi otázky přímo,“ doplnil Voráček pilíře úspěchu ParlamentníchListů.cz s tím, že podstatou projektu je také vyvolat diskusi. „Jsme i provokativní,“ řekl. 
 
  • Na profilové karty politiků na ParlamentníchListech.cz se můžete podívat ZDE
 
Zároveň se však snaží o vyrovnanost názorů. „Podle analýzy redakčního obsahu z května až července 2015 je třeba dát autorům zčásti za pravdu. ‚Proruské‘ a ‚protiruské‘ postoje jsou téměř v dokonalé rovnováze. Jenže protiamerické a protievropské názory už převažují a v názorové sekci a ve článcích kmenových redaktorů je ‚vychýlení‘ k protizápadní, proruské a protiimigrační rétorice již enormní,“ konstatuje Urban z Človeka v tísní s tím, že z koaličních stran jsou nejčastěji citováni protagonisté ČSSD a ANO. Téměř stejně často jako zástupci ANO jsou prý citováni politici KSČM a ODS. 
 
„Nemáme žádné ideologické zaměření, nejsme určitě ani levice, ani pravice. Pouze zprostředkováváme čtenářům informace,“ doplnil Michal Voráček. 
 
Na obsahovou a názorovou vyrovnanost webu sází také spoluautor projektu ParlamentníListy.cz a ředitel společnosti Our Media a.s. Jan Holoubek. "Když jsou dva názory doleva, dají tam dva na druhou stranu. Vyrovnanost názorů měříme na milimetry," vysvětluje.
 
Autor se věnuje i práci redaktorů, kteří denně vytvoří více než desítku textů. Kromě rozhovorů a reportáží jde také o převzaté texty a „názory z jiných médií‘ či citace politiků z Facebooku.
 
„Zásobárnu politicky extrémních i nenávistných textů lze najít hlavně v poddoménách ParlamentníchListů.cz, zvláště ve skupině webů provozovaných sdružením Český portál, v jehož správní radě ještě do května figuroval antisemita a konspirační teoretik Adam Bartoš. K tomuto ale Michal Voráček uvádí, že tyto projekty jsou brány spíše jako blogy. „Neodpovídáme za obsah,“ uvedl Voráček.
 
ParlamentníListy.cz se tento rok chystají expandovat i na slovenský mediální trh.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …