Paroubková valí na čtenáře jen gejzír emocí, vzdychá Reflex

09.12.2010 10:59

Kniha Petry Paroubkové, která vyjde jen pár dnů před Vánocemi, slibovala pikantnosti ze zákulisí české politiky. Místo utříděných myšlenek se ale na čtenáře valí především emoce, píše Viliam Buchert v týdeníku Reflex.

Paroubková valí na čtenáře jen gejzír emocí, vzdychá Reflex
reklama

Žádné objevné dílo, které by vysvětlilo zákulisí české politiky, od knížky Petry Paroubkové s názvem Botičky od Diora nečekejte. „Místo utříděných myšlenek se na čtenáře silou sopečného výbuchu valí především emoce. Touha ´nandat´ to všem, kteří se postavili proti jejímu muži, byla tak silná, že vytryskla z duše a mozku Paroubkové naplno," uvádí v týdeníku Reflex Viliam Buchert.

Netajila se tím, že se kniha některým lidem nebude líbit a naznačovala tím, že připravila nepřátelům sladkou pomstu. Nikoli nepřátelům svým, ale protivníkům svého manžela, bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. „Šlo to rychle, měla jsem ty vzpomínky v sobě. Tímto způsobem jsem je dostala ven," vysvětluje Paroubková, jak její dílko vznikalo.

Autorce chybí nadhled nad politickými činy manžela

„Tato kniha je spíše než biografií Petry Paroubkové výpovědí rozzuřené, ambiciózní, krásné Slovenky, plné sebelítosti za sebe i za svého muže, rozhodnuté vychutnat si sladkost sebemrskačství do poslední kapky," napsal Martin Feldek, šéf vydavatelství Columbus, které knihu připravilo. Až si lidé nebudou pamatovat jména politiků a novinářů, zůstane podle něj z knihy jen živočišná výpověď poetky zmítané válkou velké politiky.

Buchert si všímá toho, že na konci každé příhody a vzpomínky najdeme vždy to samé: Jirka za nic nemůže, Jirka to myslel dobře, Jirka má pravdu a měl pravdu, Jirka je nejlepší politik této země, Jirka nezaslouženě skončil mimo hru. „Žádná korekce a nadhled nad politickými činy Jiřího Paroubka. Na některých místech proto kniha připomíná parodii na pravdu," myslí si Buchert.

Zapsala vše, co viděla a slyšela, s ověřováním si práci nedala

Za největší slabinu díla považuje to, že si autorka vůbec nelámala hlavu tím, zda jsou některé jí popisované věci pravdivé, či nikoli. „Prostě je jen zaznamenala a zapsala, nepokusila se zamyslet či dokonce ověřit, zda jsou pravdivé," poukazuje Buchert na to, že Paroubková si sice dle svých slov nic nevymýšlela, ale nedomyslela, že lidé přisátí na politiku sledují jen vlastní zájmy a právě tak je třeba k jejich sdělením přistupovat.

I když je autorkou Petra, její manžel byl prvním čtenářem a podle jehon připomínek se některé věci upravovaly. Je proto otázkou, proč vlastně vydání knihy, jež maximálně trpí neuspořádaností a absencí editorské práce, dopustil. Odpovědí je, že se rodina Paroubkových rozhodla pomstít svým protivníkům. „Paroubková si v koutku duše myslí, že pomsta je sladká. V botičkách od Diora je však pomsta neobvykle nahořklá. Až zatrpklá," uzavírá Buchert.

K věci:

Paroubková: Sobotkovi se radostí orosily brýle, když Jirka odešel 

Za krach ČSSD může Paroubková, naznačil Tvrdík 

Už taky o Ústavním soudu píše Paroubková. Šéf kontruje Zemanem 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

16:45 Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

Publicista Petr Brandtner se ve svém komentáři zaměřil na pořad Reportéři ČT a na reportáž s názvem …