Pavel, Fiala, Ševčík. Zeman teď už zcela přímo

20.04.2023 8:54 | Ze sítí

Exprezident Miloš Zeman pár slovy okomentoval práci svého nástupce Petra Pavla. Vyjádřil se i k práci nové kancléřky Jany Vohralíkové. Poznamenal cosi o „hloupých výrocích“. Nešetřil ani „přítele po boku Petra“ Petra Koláře. Naznačil, že se zachoval jako zbabělec. Vzkaz poslal i premiérovi Petru Fialovi a celé jeho vládě. Vyčetl kabinetu, že nedělá nic proti růstu cen potravin. A jasně podpořil Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi.

Pavel, Fiala, Ševčík. Zeman teď už zcela přímo
Foto: Facebook
Popisek: Miloš Zeman v nové kanceláři

Bývalý prezident Miloš Zeman si po měsíci a půl od odchodu z prezidentského úřadu otevřel svou kancelář v blízkosti Hradu a poskytl první velký neprezidentský rozhovor novinářům. Zdůraznil v něm, že se má skvěle, protože o něj úžasně pečuje rodina, a protože má konečně čas na své milované knihy.

Poté v rozhovoru pro MF Dnes prozradil, že žádal o abolici, tedy o zastavení trestního stíhání, bývalého kancléře Vratislava Mynáře ve věci šestimilionové dotace, kterou získal. Mynář prý nedávno uložil 6 milionů korun do notářské úschovy.

Pár slov věnoval i prezidentovi Petru Pavlovi. Ale opravdu jen pár.

„Hm, zajímavá otázka. Nu, abych vám odpověděl velice stručně, a tedy jednou větou: Dobře o něm mluvit nemohu a špatně o něm mluvit nechci. Tečka,“ pravil Zeman.

Vůbec nijak nechtěl komentoval případné uvedení Michala Koudelky do hodnosti generála.

Neodolal však a okomentoval slova kancléřky Jany Vohralíkové, že na Hradě bude třeba vyvětrat a najít případné štěnice.

„Tak uráží člověk, který pronáší hloupé výroky. To platí obecně, nejen o paní kancléřce. Pokud jde o vyvětrání, tak paní kancléřka se zřejmě domnívala, že stále kouřím, a je tedy třeba vyvětrat tabákový kouř. Ale já jsem po své hospitalizaci téměř půl roku vůbec nekouřil. A i dnes kouřím velmi omezeně, a spíše dýmku. Pokud jde o odposlechy, víte, že jsem se veřejně obával, že tam odposlechy nainstaloval šéf BIS pan Koudelka. Pokud paní kancléřka má obavu z těchto odposlechů, nemohu její vyjádření vyvracet,“ poznamenal Zeman.

Ostrými slovy nešetřil ani na adresu Petra Koláře „přítele po boku“, jak ho popsal sám prezident Petr Pavel.

„Všimnul jsem si u Petra Koláře, že kdysi dávno veřejně prohlásil, že pokud já budu kandidovat na prezidenta, bude proti mně kandidovat i on. Když jsem vyhlásil svoji kandidaturu na prezidenta, Petr Kolář proti mně nekandidoval. Což pokládám za určitý druh zbabělosti. Za druhé je Petr Kolář úzce spojován se zradou ODS v souvislosti se Sarajevským atentátem. A to není zrovna důvěryhodné doporučení. Konečně za třetí jsem onen narcistický rozhovor, kde Petr Kolář sděloval, že ho všichni přesvědčovali, aby byl prezidentem, a on to se skromností sobě vlastní přehrál na Petra Pavla, četl. Jako bývalý prognostik vám mohu sdělit svůj odhad, že kdyby Petr Kolář kandidoval na prezidenta, tak by ho porazil jakýkoli jeho protikandidát,“ uvedl Zeman.

Promluvil také o premiérovi Petru Fialovi (ODS), který po Zemanově odchodu z úřadu poznamenal, že je dobře, že Zemanova éra končí, aniž by Zeman měl nějakého přímého pokračovatele. Co na to Zeman?

„Lidé, kteří o mně mluví jinak, když jsem byl prezidentem, a když už jím nejsem, jsou hodni určitého opovržení. Ale protože nechci oplácet zlé zlým, tak vám řeknu, že po dobu, co jsme se stýkali, jsme měli s Petrem Fialou dobré a korektní osobní vztahy. Což vůbec nevylučuje, že jsem ho kritizoval v některých, zejména ekonomických, otázkách. Myslím si, že zatímco éra Miloše Zemana či éra Václava Klause je jednoznačně pojmenovatelná, o éře Petra Fialy zatím nikdo nemluví. Je otázka, jestli je to špatně, nebo dobře,“ poznamenal exprezident.

Pokud jde o vládu jako celek, Zeman nešetřil kritickými slovy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS): „Podle mého názoru dělá šílené amatérské kroky. A to není jen proto, že nemá ekonomické vzdělání. Samozřejmě že takové tvrzení je třeba odůvodnit. Řeknu vám tedy hned několik důvodů,“ začal Zeman.

„Co je to za ministra financí, který zapomene dát do státního rozpočtu náklady na – ať už zákonem stanovenou, nebo předčasnou – valorizaci? Co je to za ministra financí, který odhadne výnos z windfall tax (daň z mimořádných zisků – pozn. red.) na 100 miliard korun a krátce poté tentýž výnos odhadne pouze na 40 miliard korun? Co je to za ministra financí, který navrhne – podle mého mínění naprosto bláznivou – změnu daně z přidané hodnoty (DPH), od které se distancují i někteří koaliční partneři, a koneckonců i premiér? Změnu, která sice údajně vynese státní kase 24 miliard korun, ale na druhé straně oprávněně naštve všechny občany, protože všichni občané musí platit například vodné a stočné. Kromě toho tento jeho návrh zvyšuje inflaci, protože zvyšuje ceny řady komodit,“ upozornil Zeman.

Pokud by bylo na něm, vrátil by se prý k superhrubé mzdě, jinými slovy, zvedl by daně na úroveň z podzimu 2021. Vláda podle Zemana místo toho dál přiživuje inflační tlaky. A ještě navíc nedělá nic proti vysokým cenám potravin.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí do Česka by byl podle Zemana na místě. Zeman připomínal, že dovoz ukrajinského obilí zakazuje i Polsko, které jinak podporuje ukrajinské obránce ze všech sil. Zeman má za to, že je správné Ukrajinu podporovat.

Chystá se prý také mluvit s Andrejem Babišem.

„Budu s Andrejem Babišem v brzké budoucnosti na jeho žádost mluvit. A pokusím se mu toto stažení z veřejného života vymluvit. Považoval bych toto stažení za zbabělost.“ V budoucnu by neviděl problém v tom, pokud by ANO vládlo s SPD.

„Nevylučoval bych ani Babišovu vládu s SPD, protože si myslím, že vnitrodruhová agrese mezi nimi podle Charlese Darwina je nejsilnější u nejblíže příbuzných druhů. A ANO s SPD má vedle pochopitelných rozdílů – například evropské politice – řadu shod v politice domácí,“ poznamenal Zeman.

Než se rozloučil se svými spoluobčany, věnoval několik slov i děkanovi Národohospodářské fakulty Miroslavu Ševčíkovi.

„Domnívám se, že účast na demonstracích v demokratickém státě v žádném případě nemůže být důvodem jakéhokoli postihu včetně odvolání z funkce. Kromě toho pan Ševčík je – na rozdíl od pana Stanjury – erudovaný ekonom, jehož názorů si vážím, i když s mnohými z nich nesouhlasím. Co se týče té ukrajinské vlajky, zaprvé to nebylo dokázáno, zadruhé to je možná jenom vymyšlené. Ale nebyl jsem u toho, žádný důkaz však zatím předložen nebyl,“ poznamenal Zeman.

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zeman pro mne skončil když vyznamenal zeleninu-dále škoda slov...., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 20.04.2023 13:15:16

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…