Pavel Šafr: Miluji Tibet, podporuji dalajlámu. Za současné nadvlády buranství je třeba to říci nahlas

09.08.2015 20:52

Šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr se na sociální sítí Facebook rozepsal o dalajlámovi. Ocenil, že tibetský duchovní vůdce přijal delegaci z České republiky u příležitosti svých narozenin a přislíbil, že znovu přijede do Prahy. Šafr konstatoval, že má rád Tibet, jeho kulturu i dalajlámu a je třeba je podpořit v době, kdy prezident Zeman jede do Číny. Do té Číny, která Tibet již desítky let okupuje.

Pavel Šafr: Miluji Tibet, podporuji dalajlámu. Za současné nadvlády buranství je třeba to říci nahlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho

Dokud byli představitelé České republiky vstřícnější k vnímání situace v Tibetu, Šafr prý nepovažoval za nutné se k tomu vyjadřovat, ale po odklonu české politiky od otázek lidských práv, v něž je třeba zahrnovat i otázku Tibetu, cítí šéfredaktor potřebu dalajlámu podpořit.

„On je představitelem krásné a hluboké kultury a také je vůdcem znásilněného národa. Tento cynický svět se odvrátil od slabých a utlačovaných a pohrdá krásou a duchovní hloubkou. Proto jsem na straně dalajlámy, a nikoli na straně prezidenta Zemana, který pojede do Číny mávat čínským tankům na náměstí, jemuž vévodí gigantický portrét Mao Ce-tunga. Masového vraha a totálního debila. Zeman se mu určitě pokloní. Mám rád dalajlámu,“ konstatoval Šafr.

V následné bohaté diskusi jedna z dam konstatovala, že jen čekala, kdo zase vytáhne na Miloše Zemana tenhle kýč. Zaznělo také, že okupační síly Číny Tibet fakticky pozvedly, neboť zrušily tamní feudální a relativně kruté zřízení.

Na oboje Šafr zareagoval. Obranu práv slabších prý rozhodně nepovažuje za kýč. A i kdyby to kýč byl, autor se k němu plně hlásí. Pokud jde o poznámku o někdejším feudálním zřízení v Tibetu, podle Šafra nic nedává Číně právo, aby začala okupovat tuto zemi, i kdyby myšlenka s feudálním zřízením byla sebepravdivější.

Šafr doslova napsal:

V této době nadvlády buranství a cynismu velmi rád podporuji své přátele, kteří navštívili dalajlámu. Kdysi, když byl tento styl součástí oficiální politiky státu, neměl jsem důvod se k akcím na podporu Tibetu veřejně vyjadřovat. Dneska, když jsme v menšině, tak je třeba otevřeně říci, že miluju Tibet a podporuji dalajlámu. On je představitelem krásné a hluboké kultury a také je vůdcem znásilněného národa. Tento cynický svět se odvrátil od slabých a utlačovaných a pohrdá krásou a duchovní hloubkou. Proto jsem na straně dalajlámy, a nikoli na straně prezidenta Zemana, který pojede do Číny mávat čínským tankům na náměstí, jemuž vévodí gigantický portrét Mao Ce-tunga. Masového vraha a totálního debila. Zeman se mu určitě pokloní. Mám rád dalajlámu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…