Pavel vyhrál, Babiš to uznal. A už to začalo... Vítězové se neudrželi

28.01.2023 19:20 | Ze sítí

Souboj o novou hlavu státu skončil volebním vítězstvím bývalého náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Petra Pavla, avšak mnohé ohlasy k výsledkům voleb míří i nadále spíše k jeho protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO). „Utrpěl debakl. Vyvodí odpovědnost?“ táže se předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a exministryně Džamila Stehlíková sdílela, jak si plánuje Babišem „vytřít p*del“. Výsledky neslaví ani řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). „Nemáme kompetenci volit si prezidenta přímo. Zrušit!“ hřímá po Pavlově zvolení. Kromě toho pozornost budí i Pavlova mluvčí. „Je opilá?“ zaznívá.

Pavel vyhrál, Babiš to uznal. A už to začalo... Vítězové se neudrželi
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci po porážce v prezidentských volbách

Anketa

Ohrožuje Babiš bezpečnost ČR?

8%
90%
hlasovalo: 17181 lidí
Čeští občané ve volbách určili, že se novým prezidentem stane bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, který značně porazil bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. Po sečtení hlasů v 99,99 procenta okrsků měl Pavel 58,32 procenta hlasů, zatímco Babiš 41,67 procenta.

Šéf ANO porážku ve volbách uznal a Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy, načež Pavel také apeloval, aby volební výsledky české občany nerozdělily a lidé řešili problémy jako jedno společenství, i když připustil, že je rozdělila skončená prezidentská kampaň, několik souběžných krizí nebo politika.

Budoucí hlavě státu ke zvolení blahopřáli premiér Petr Fiala (ODS) i současný prezident Miloš Zeman, jenž svému nástupci blahopřál k vítězství a připojil své přání, aby byl dobrým prezidentem České republiky.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se pak ke gratulaci premiéra i prezidenta rovněž připojil a prozradil, že senátoři už tušili možné vítězství Pavla dopředu a připravili se na něj. „Snad si mohu dovolit prozradit, že my optimisté v Senátu jsme již předběžně o setkání a spolupráci s Petrem Pavlem jednali,“ poodhalil.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) pak mimo gratulaci připojila i dotaz směrem k poraženému prezidentskému kandidátovi.

„Andrej Babiš vyhlásil, že je prezidentská volba referendem o jeho osobě. Stejně jako nedávné senátní volby. V obou utrpěl debakl. Vyvodí odpovědnost?“ tázala se.

Zklidnění, k němuž budoucí český prezident vyzval, pak akcentoval například poslanec za ANO Patrik Nacher. „Volby skončily a je třeba poblahopřát vítězi Pavlovi a přát si, aby se politika a atmosféra ve společnosti zklidnily…,“ vyjádřil se.

Senátor Václav Láska (SEN 21) však dodává, že toto zklidnění bude záviset na Babišovi. „K tomu může přispět třeba Andrej Babiš svým projevem teď. Jsem na něj zvědav,“ podotkl.

Babiše se následně v tomto zastal exministr financí Miroslav Kalousek, jenž ocenil jeho přístup k prohře ve volbách. „Andrej Babiš pogratuloval vítězi, uznal porážku a požádal své podporovatele, aby výsledek respektovali. Nevolil jsem ho, nevážím si ho, ale tohle je nutné připsat mu k dobru. To je civilizované vyjádření po prohraných demokratických volbách,“ ocenil expremiérův přístup k prohře v prezidentských volbách.

K Babišovi se vyjádřil i aktivista a analytik spolku Evropské hodnoty Andrej Poleščuk. „Třeba začne zase chodit do práce,“ vyjádřil se v jednom z mnoha ze svých příspěvků k výsledku prezidentských voleb, přičemž mířil na Babišovu vysokou absenci ve Sněmovně.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k blahopřání budoucímu českému prezidentu Petru Pavlovi uvedla, že s jeho zvolením „zvítězila naděje, že slušnost a pravdomluvnost mohou být silou“. „Těším se na naši spolupráci, na společná setkání a česko-slovenské iniciativy,“ doplnila.

Kdo naopak neslaví, je řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). „Kruh se vesměs raduje, ale já nemít zkoušku, depkařím z těch 43 % bez elementární soudnosti a úcty k České republice, k budoucnosti. Přijde mi to děsivé, nemám pocit, že bych to ‚moc prožíval‘,“ vyjádřil se.

Podle známého komunálního politika nejsou čeští občané „kompetentní“, aby si volili hlavu svého státu napřímo. „Nemáme kompetenci volit si prezidenta přímo. Zrušit!“ zvolal Novotný.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, jež se i přes dřívější sympatie k Pavlovi nakonec rozhodla podpořit Andreje Babiše, se vyjádřila, že je ráda, že výsledek voleb Babiš respektuje a prohru ve volbách navíc přešel i „s úsměvem“. Gratulovala tak oběma prezidentským kandidátům – „Petru Pavlovi k vítězství a Andreji Babišovi k výsledku, který zaslouží při daných podmínkách respekt“.

Naopak s velmi drsným vyjádřením směrem k Andreji Babišovi se vytasila exministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. „Šetři naše lesy, vytři si prdel Babišem!“ uveřejnila fotografii „toaletního papíru“ tvořeného hlasovacími lístky se jménem českého expremiéra.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pak zvolení Petra Pavla oslavila fotografií s nově zvolenou budoucí hlavou státu, která pochází z dob, kdy byl Pavel ještě v aktivní vojenské službě. „Ta milá fotka s generálem/prezidentem je z Bahen a zkušeňáci v hodnostech vidí, že je starší, neb ty hvězdy jsou jen tři. A každý vidí, že jsem tam asi o deset let a patnáct kilo mladší. Jen prezident vypadá stále stejně dobře,“ komentovala s pobavením již letitou fotografii.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) své vyjádření směřoval k podporovatelům Pavla a Babiše: „Blahopřeji Petru Pavlovi k jasnému vítězství! A přeji mu stálou přízeň veřejnosti. Což při vědomí toho, kolik z jeho dnešních mediálních ‚opěvovatelů‘ podporovalo před časem Andreje Babiše na cestě vzhůru, nebude snadné.“

„Boj s jasným a viditelným nepřítelem bývá někdy snazší než střet s pokrytectvím, povrchností a módními vlnami,“ podotkl následně.

Šéf Přísahy Robert Šlachta si při zvolení Pavla přál, aby byl nový prezident prezidentem „opravdu všech občanů“, a doufal, „že svůj mandát bude vykonávat odpovědně k lidem i k zákonům naší země a že nás nečekají žádné pochybné hradní zakázky a nevysvětlitelné milosti“.

„Zanedbané regiony volí znovu a znovu šmejdy, aby pak znovu a znovu obviňovaly ty, koho nevolí, že jim nepomůžou, a volily znovu šmejdy. Jestli něco opravdu potřebujeme, je to podpora těchto částí republiky místním voličům navzdory,“ vyjádřil se k volbám cestovatel Dan Přibáň.

Novinář Jan Tuna pak o dnešku píše coby o „flanelové revoluci“.

A našel se už i první úkol pro nově zvoleného prezidenta. Pozornost totiž budilo také dnešní dosti výstřední vystupování bývalé redaktorky Hospodářských novin Markéty Řehákové, která v Pavlově prezidentské kampani byla manažerkou komunikace. Mnozí novináři i komentátoři se shodovali, že její projev v Pavlově volebním štábu nebyl příliš důstojný, a padaly i dotazy, zdali se v jejím projevu nezrcadlily nějaké potenciální vypité oslavné drinky.

„První úkol pro Pavla: vyměnit Řehákovou. Vážně. Užila si kampaň, ale nechápe svoji roli,“ naznačil politolog Miloš Gregor, načež sportovní redaktor Michal Hladký dodal: „Byl bych nasraný, kdyby někdo moderoval takhle náš maturák… Natož tiskovku prezidenta.“

„Komunikace manažerky komunikace je tedy iritující,“ shodla se na tom s nimi i moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová.

A lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek se připojil ke spekulacím o roli alkoholu. „Ta paní v modrém, asi tisková prezidenta Pavla, je opilá, nebo ne? Dost tu radost ztrapňuje…,“ zaznělo od něj směrem k Řehákové.

Budoucí možnou následovkyni Jiřího Ovčáčka nakonec podle mínění některých musela režie „odstřihnout“:

reklama

autor: rak

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…