Pehe: Odešel vizionář. Nynější politici doma i ve světě jsou jen technology moci

23.12.2011 10:24

Na volání prvního českého prezidenta Václava Havla po vizích upozorňuje v komentáři pro deník Právo politolog Jiří Pehe. V té souvislosti považuje proto za symbolické, že v okamžiku Havlovy smrti charakterizuje současnost všeobecně sdílený pocit, že naše civilizace neví, jak dál. Že neviditelná ruka trhu v globálním měřítku, opírající se o pyšnou technovědu, narazila na své limity.

Pehe: Odešel vizionář. Nynější politici doma i ve světě jsou jen technology moci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie, květiny a svíčky. Typické zátiší vzpomínek na Václava Havla
reklama

Za symbolické považuje politolog Jiří Pehe, že skon Václava Havla přišel v době, kdy stále více lidí cítí, že končí jedna éra a přichází nová. Nejde však jen o konec éry postkomunistické transformace u nás, která podle mnohých spíše odráží „bezhodnotový“ svět jeho politických soupeřů než havlovský „život v pravdě“.

Jde také o konec jedné éry v souvislosti s růstem extremismu a nacionalismu, jakož i s problémy Evropské unie. „Havel varoval před extremismem ještě v době, kdy se současné politické hnědnutí Evropy zdálo být nepředstavitelné. Demokracie a boj za svobodu pro něj nikdy nebyly hotovou věcí, což stvrzoval i svým angažmá ve věci lidských práv v diktátorských režimech,“ připomíná Pehe v komentáři deníku Právo.

Panuje pocit, že naše civilizace neví, jak dál

Z Havlova odkazu je důležité upozornit na jeho opakované volání po globální odpovědnosti či jeho varování před tupým samopohybem industriální civilizace. Jejím praporem se stal „pokrok skrze lidský rozum“, jehož projevem je i hospodářská mantra „růstu Růstu“ a s ní spojené všeobecné zadlužování, vycházející z toho, že prý „pokrok-růst“ je zárukou, že dluhy se dají platit až v bohatším zítřku.

„Havel proti této logice protestoval. Varoval, že nás pýcha technovědeckého rozumu a ekonomizujícího myšlení může dohnat až na pokraj sebezničení. Je docela symbolické, že to, co charakterizuje současnost v okamžiku Havlovy smrti, je právě všeobecně sdílený pocit, že naše civilizace neví, jak dál. Že neviditelná ruka v globálním měřítku, opírající se o pyšnou technovědu, narazila na své limity,“ konstatuje Pehe.

Havlovi podobných politiků se nedostává

Politické vůdcovství, které by bylo schopno účinně reflektovat potenciálně nebezpečné důsledky civilizačního samopohybu a ujmout se nad ním alespoň částečné kontroly, mohl nabídnout spíše někdo jako Havel, který vlastně nebyl politikem, protože jeho, disidenta a intelektuála, katapultovala do nejvyšší politiky historie.

Současná generace politiků, doma i ve světě, je převážně jen generací technologů moci, které generují stranické mašinérie. „Lidé si to v kontrastu s odchodem prý ´naivního´ vizionáře, jakým byl Havel, uvědomují. A i proto nejen litují, že odešel, ale také, protože jemu podobných politiků se nedostává, se bojí, co nás může čekat,“ uzavírá svůj komentář politolog Pehe.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…