Pehe varoval před Klausem a Zemanem: Chtějí zničit českou politickou scénu

29. 8. 2013 14:31

Politolog Jiří Pehe v Radiožurnálu prohlásil, že nynější situace české pravice připomíná stav před vítězstvím levicového Smeru Roberta Fica na Slovensku. Paradoxně ale může levici uškodit prezident Miloš Zeman. Zatímco ten drolí ČSSD, Václav Klaus oslabuje ODS.

Pehe varoval před Klausem a Zemanem: Chtějí zničit českou politickou scénu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

„Tam se také pravice nejprve během své vlády pod vedením Mikuláše Dzurindy rozhádala a zabředla do nejrůznějších skandálů. I před volbami se pak dál štěpila, než aby raději hledala společnou platformu proti sílící levici. Nakonec skončila v hluboké defenzivě. Pro Fica pak bylo snadné před slovenskou veřejností obhájit nechuť jít s těmito stranami po volbách do vlády. Raději vytvořil koalici s nacionalisticko-populistickými stranami, Hnutím za demokratické Slovensko a Slovenskou národní stranou,“ připomíná Pehe.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Česká pravice podle něho nyní předvádí to samé. „Zejména občanští demokraté a TOP 09 by kupříkladu mohli vytvořit nějakou společnou platformu či dokonce předvolební alianci, jenže zejména ODS je momentálně ve stavu, kdy její lídři, zdá se, nejsou schopni strategicky uvažovat.“

Zeman – zachránce pravice?

A zdůraznil, že nemalou roli v tom hraje bývalá hlava státu. „Ke štěpení pravice také vydatně přispěl bývalý předseda strany a později prezident Václav Klaus, který nejprve odmítl nabídky pomoci ODS, kterou kdysi zakládal, aby si pak po nějakou dobu pohrával s myšlenkou, že by zaštítil několik menších pravicových a nacionalistických subjektů.“ Podle Peheho musel dobře vědět, že jeho „koketování“ s jinými stranami ODS ještě více oslabí.

„Největší nadějí, že volby nakonec nedopadnou pro pravici úplně katastrofálně, je tak paradoxně údajně levicový prezident Miloš Zeman. Ten zase dělá v podobě svých nejrůznějších prohlášení i aktivit svých spojenců vše pro to, aby rozložil ČSSD, která, kdyby zůstala jednotná, by mohla dosáhnout výsledku ne nepodobného tomu, jehož dosáhl Smer Roberta Fica na Slovensku v roce 2010,“ myslí si politolog.

Miloš Zeman i Václav Klaus se poté, co vybudovali dvě silné strany, nyní snaží své vlastní výtvory rozložit. Podle Peheho tak hrozí, že politická scéna nebude schopna řešit závažné problémy naší země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…