Pekarová Adamová se rozpálila v ČT. Jestli tohle viděl Okamura...

22.01.2021 11:45

Sněmovna ve čtvrtek kývla na návrh komunistů a prodloužila nouzový stav do 14. února tohoto roku. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček si v této souvislosti rýpl do šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Na přetřes přišlo i nevhodné chování poslance Lubomíra Volného, který na půdě parlamentu vyvolal rvačku. „Bohužel, někomu není shůry dáno,“ poznamenal Ondráček. Pekarová připomněla, že se Volný dostal do Sněmovny jako poslanec SPD a poukázala na to, co už má SPD za sebou.

Pekarová Adamová se rozpálila v ČT. Jestli tohle viděl Okamura...
Foto: screen: ČT24
Popisek: Rvačka v Poslanecké sněmovně.
reklama

Poslanci ve čtvrtek jednali o dalším prodloužení nouzového stavu, který v Česku trvá nepřetržitě již více než 100 dní. Nakonec prošla varianta KSČM, podle které bude nouzový stav prodloužen do 14. února. Během diskusí se ale stalo něco, co česká Poslanecká sněmovna nepamatuje. Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za SPD, se začal u řečnického pultíku prát s kolegy zákonodárci a nakonec musel být vykázán ze sálu.

„Jestli tady pudeš, dostaneš flákanec," křičel Lubomír Volný, když mu bylo odebráno slovo, neboť se podle předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) nevyjadřoval k věci. Volný vykřikoval, že jako volený zástupce lidu má právo říkat, co se mu zlíbí a neváhal se prát s kolegy, kteří se ho pokoušeli umravnit.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček k tomu v Událostech, komentářích České televize poznamenal, že poslanec Volný může za toto své nevhodné chování dostat pokutu až do výše jednoho poslaneckého platu. „Doufám, že už nikdy nic takového nezažijeme,“ dodal.

Napříště si prý bude na Volného dávat větší pozor a pokud nebude zbytí, častěji ho vykáže ze sálu.

„Tohle je prostě proti základům jakéhokoliv slušného vychování,“ přisadila si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. A ukázala prstem na SPD. „Tohle je jedna z těch věcí, která nás posouvá do úrovně nějakých banánových republik, nečekala bych, že se něčeho takového dočkáme. Ale tohle je prostě výsledek toho, co nám v české politice dala SPD. Dala nám prvního teroristu, pana (Jaromíra) Baldu, dala nám takovéhoto bitkaře, pana Volného, byť už dneska není členem poslaneckého klubu této strany, tak za tuto stranu byl zvolen. To je výsledek vstupu takovéto strany do české politiky,“ prohlásila Pekarová Adamová.

Po Pekarové Adamové promluvil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který poznamenal, že je to o tom, jak je Lubomír Volný založen. „Bylo jen otázkou času, kdy se něco takového stane. ... Bohužel, někomu není shůry dáno a potom se projevuje tak, jak se projevuje,“ poznamenal Vondráček.

Když se dostal ke slovu další host, neúspěšný uchazeč o post ministra kultury Michal Šmarda, prohlásil, že Lubomír Volný svým chováním ukázal, že do Sněmovny nepatří. Poté důrazně požádal všechny politické strany, aby lépe rozmýšlely, koho do voleb nominují.

Pekarová s Ondráčkem se poté pohádali nad tématem pokračování nouzového stavu. Podle Pekarové vláda stále jen prodlužuje nouzový stav, ale jinak lidem lže a na tom se pravicová opozice odmítá podílet.

„Nouzový stav je právě ta věc, která umožňuje vládě, aby omezila jejich (lidí) živobytí. A dost významně. A pokud jim lže o tom, jak je hodlá kompenzovat, tzn., že neuvádí pravdu o těch programech, které sama vypisuje, tak to je prostě naprosto nevěrohodné a je to vlastně pohrdání a arogance vůči těm lidem,“ nebrala si servítky Pekarová Adamová.

Kdyby vláda přijala také některé návrhy pravicové opozice a lidem opravdu pomohla, pak by pravicové strany možná i zvedly ruku pro prodloužení nouzového stavu, ale takto to prý vláda očekávat nemůže.

Ondráček oponoval, že situace je natolik vážná, že bylo nutné nouzový stav prodloužit. „Paní kolegyně na jedné straně říká, že je nutné prodlužovat nouzový stav, ale na druhé straně nejsou schopni aktivně podpořit ten nouzový stav a samozřejmě mají nějaké důvody k tomu, proč nepodporují. Ale to je trošku protimluv,“ poznamenal Ondráček.

Komunisté prý vládu dopředu informovali o tom, co by mohli požadovat v rámci prodloužení nouzového stavu. Tyto požadavky vláda znala dlouho dopředu a bylo možné o nich jednat. Takto by podle Ondráčka měla postupovat konstruktivní opozice.

Šmarda dal Ondráčkovi za pravdu a označil chování TOP 09 za destruktivní. „Ten postoj TOP 09 je destruktivní v tom, že my jsme proti nouzovému stavu, přestože víme, že ho Česká republika potřebuje,“ prohlásil Šmarda.

Na druhé straně přiznal, že by vláda měla více hovořit s opozicí o tom, co dělá.

Pekarová Adamová okamžitě oponovala, že pravicová trojkoalice ODS, lidovců a TOP 09 má svůj anticovid tým a tento tým předkládá návrhy, jak situaci v Česku zlepšit. Ale vláda je k těmto návrhům hluchá a slepá. Proto podle Pekarové Adamové pravicová opozice nemůže pro pokračování nouzového stavu zvednout ruku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chudí, nevzdělaní, necestují... Expert: Kdo odmítá očkování

8:17 Chudí, nevzdělaní, necestují... Expert: Kdo odmítá očkování

Mladí Češi do 30 let se do očkování proti nemoci covid-19 příliš nehrnou. Ale pořád je to lepší než …