Pekarová-Adamová z TOP 09: Von der Leyenová bude muset čelit tlaku nacionalistů a populistů

17.07.2019 10:33

Poslankyně za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se vyjádřila k nově zvolené předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, která se podle jejích slov dostává do čela EU v těžkých časech. „Bude muset čelit tlakům nacionalistů a populistů,“ míní.

Pekarová-Adamová z TOP 09: Von der Leyenová bude muset čelit tlaku nacionalistů a populistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

„Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Věřím, že v této funkci obstojí, má pro to velmi dobré předpoklady. Již od roku 2005 pracuje v exekutivních funkcích. Postupně byla ministryní pro rodinu, ministryní práce a sociálních věcí (zasadila se o podporu zaměstnanosti matek a rozvoj mateřských škol na západě Německa) a v roce 2013 se stala první ministryní obrany v historii Německa,“ uvedla Pekarová Adamová a zaregistrovala i Leyenové slova. 

„Ve své promluvě k europoslancům hovořila mj. o novém evropském klimatickém zákoně, podle svých slov se také zapojí do boje s dezinformacemi, nenávistnými komentáři a zásahy do voleb zvenčí, a zároveň apelovala na respektování vlády práva (na které země tím narážela, asi není potřeba dodávat),“ dodává.

„Stává se předsedkyní v těžkých časech, bude muset čelit tlakům nacionalistů a populistů, pro které je Evropská unie často hromosvodem jejich vlastních neúspěchů, zároveň bude muset řešit výzvy, které Evropu čekají v oblasti ochrany životního prostředí. Velmi kvituji, že jedním z bodů jejího programu je ztrojnásobení rozpočtu na program Erasmus+. Vzdělaná a otevřená evropská společnost je totiž předpokladem pro prosperitu v jednotlivých zemích. Přeji jí proto ve funkci mnoho štěstí, její úspěch je v bytostném zájmu České republiky,“ podotkla závěrem.

Včerejší klíčové hlasování o Ursule von der Leyenové jako nové předsedkyni Evropské komise rozdělilo české členy Evropského parlamentu podle stranických linií. Zástupci tří českých stran – STAN, TOP 09 a KDU-ČSL – sdružených v Evropské lidové straně (EPP), německou kandidátku podpořili a stejně se zachovali europoslanci zvolení za vládní Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kteří patří do liberální frakce Obnova Evropy. Čeští europoslanci z jiných evropských politických rodin pro von der Leyenovou nehlasovali, plyne z ankety ČTK a vyjádření samotných frakcí.

„Jméno Ursuly von der Leyenové je podle mne dobrým kompromisem, jsem ráda, že byla zvolena,“ řekla ČTK Dita Charanzová (ANO), kterou těší, že poprvé v čele komise stane žena. Za podstatnou má její představu Evropy jako globálního lídra, její ochotu naslouchat hlasům ze západu i z východu Evropy a snahu Evropu sjednocovat.

„Vzhledem k tomu, že je ze sousedního Německa, věřím, že bude také lépe rozumět potřebám Česka,“ míní europoslankyně. Nová komise by podle ní měla začít odstraňovat překážky, které se vytvořily mezi státy EU v klíčových otázkách, jako byla migrace či sociální oblast včetně vysílání pracovníků do zahraničí.

Naopak pirátský europoslanec Mikuláš Peksa připomněl, že von den Leyenová prošla v tajné volbě velmi těsně, když získala 383 hlasů, tedy jen o devět víc, než bylo minimálních 374. Podle Peksy se na výsledku podílely i strany jako je maďarský Fidesz či italské Hnutí 5 hvězd. „Myslím, že bude mít velký problém něco skutečně prosadit. Nicméně výsledek respektujeme a jsme připraveni být vznikající komisi konstruktivní opozicí,“ poznamenal Peksa, který spolu s dalšími pirátskými kolegy v EP patří do frakce evropských Zelených.

Evropská unie potřebuje větší stabilitu, což von der Leyenová často zmiňovala, upozornil Stanislav Polčák (STAN), jeden z českých europoslanců z frakce EPP, který kandidátku spolu s kolegy podpořil. „Je to vzdělaná a zkušená politička. Naší výhodou je, že pochází ze země, jejíž hospodářství je úzce provázáno s tím českým, takže bude lépe chápat naši ekonomickou situaci,“ komentoval svoji volbu.

Von der Leyenovou včera odmítli europoslanci za ODS, součásti konzervativní frakce ECR. Jan Zahradil připomněl, že Němka se rozhodla opřít především o socialisty a krajní levici. „Její představy o fungování EU jsou v přímém rozporu s programem ODS i se zájmy České republiky,“ podotkl Zahradil.

Proti byla i jediná česká komunistická zástupkyně v EP a frakci GUE/NGL Kateřina Konečná. Včerejší volbu chápe jako pokračování „koalice lidovců, sociálních demokratů a liberálů“, která chce přes všechny krize dál prosazovat současnou politiku EU. „Místo debat o hlubší proměně EU tak, aby se přiblížila občanům, budeme svědky vzniku nové evropské armády a zvyšování výdajů na zbrojení,“ míní. Středoevropské země si podle ní mohou v ironickém smyslu „gratulovat“, že na nedávném summitu pomohly do vysoké funkce zastánkyni hlubší integrace a evropské federace. Slabá většina pak znamená pro von der Leyenovou těžkých pět let a náročná jednání.

Na slabý mandát poukázal také europoslanec Ivan David (SPD), působící ve frakci Identita a demokracie. „Očekával jsem to. Mnozí budou velmi zklamaní, protože sliby byly účelové a nebudou dodrženy,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

8:35 VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

Slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi poněkud ruply nervy v souvislosti s růstem tempa šíření náka…