Peklo na zemi: Na jednom místě žije 300 tisíc lidí a nemají dost jídla ani vody

24.10.2015 13:55

Tušíte, kde najdete největší uprchlický tábor na světě, ve kterém vyrostly už dvě generace uprchlíků? Není to ani poblíž Sýrie, ani na Balkáně. Jde o místo, na které civilizovaný svět zřejmě zapomněl. Vítejte v táboře Dadaab, kde žije na 330 tisíc lidí, jenž existuje i proto, aby hlady přestaly umírat předškolní děti.

Peklo na zemi: Na jednom místě žije 300 tisíc lidí a nemají dost jídla ani vody
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

O uprchlické krizi dnes diskutuje takřka celý civilizovaný svět. Přesto zřejmě zapomněl na největší uprchlický tábor na světě, který najdeme v africké Keni. Tábor Dadaab je domovem stovek tisíc lidí, a to už od začátku devadesátých let minulého století. Zprávu o něm přináší server iDnes.cz.

Africký hladomor zahubil tisíce dětí předškolního věku

"Uprchlický tábor Dadaab se nachází v polopoušti v keňské Severovýchodní provincii. Před příchodem prvních uprchlíků zde žili kočovní pastevci velbloudů a koz. Tábor zřídil v roce 1991 Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky před první občanskou válkou v Somálsku. Původní kapacita tábora se pohybovala okolo devadesáti tisíc lidí," píše server CNN. Hladomor v tzv. Somálském rohu z roku 2011, při němž zemřelo na 260 tisíc lidí - především předškolních dětí, nahnalo do tábora desítky tisíc zbídačených lidí.

Ačkoli tábor pomohl zachránit mnoho lidí jak před hladomorem, tak před řáděním islámských extremistů, ani v Dadaabu lidé nemají na růžích ustláno, i tady mají děti a dospělí lidé hlad, protože OSN nemá dost peněz na širší program potravinové pomoci. Totéž bohužel platí i o dodávkách vody. Ve zdejší nemocnici se přesto narodí okolo 300 dětí měsíčně.

Uprchlíci žijí v bludném kruhu. V Somálsku přišli o všechno, mnohdy i o příbuzné, nemají důvod se vracet a tak zůstávají dlouhá léta v táboře. Prakticky ale nemají šanci získat občanství v Keni, takže zůstávají v pasti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

22:07 Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

Jako každý čtvrtek i dnes prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Jaromírem Soukupem na TV Ba…