Pelikán: To, že to s Čapím hnízdem před volbami dopadne takto, mi jistí lidé říkají už dva roky. Jmenovat nemůžu

21.08.2017 9:47

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se v rozhovoru pro týdeník Respekt vyjádřil k policejní žádosti vydat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Rozhovor však vyjít neměl, jak poznamenává šéfredaktor Erik Tabery, ministr redakci vyzval, aby jej nepublikovala.

Pelikán: To, že to s Čapím hnízdem před volbami dopadne takto, mi jistí lidé říkají už dva roky. Jmenovat nemůžu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM
reklama

„Já se nevyjadřuji, a nechci na tom nic měnit, k podstatě té kauzy, protože v ní bude tak či onak činné státní zastupitelství, možná jednoho dne dokonce soud, takže nechci, aby to vypadalo, že se snažím ty procesy nějak ovlivnit. Ale to, co říct mohu, je, že každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ zmínil jasně v odpovědi Pelikán.

Podotkl však, že mu vadí, že Babiš žádost policie připodobnil k politickým procesům 50. let. Podle něj je to nevhodné přirovnání. „Myslím, že zaplať pánbůh je zcela nesrovnatelné to, co se dělo v padesátých letech, s čímkoli, co nám může dnes vadit. Ale lidsky chápu, že ta situace je pro něj složitá a že ji prožívá intenzivně,“ sdělil. 

Zároveň podotkl, že to, že tato situace před volbami nastane, mu vyprávějí jistí lidé již dva roky. „Kdo to říká, si nechám pro sebe, protože pro to nemám důkazy a dobře víte, jak by takový spor o ochranu osobnosti dopadl,“ dodal Pelikán.

A podotkl, že není žádný jasný předěl, kdy je nezbytné překlopit vyšetřování do fáze po sdělení obvinění. „Rozhodně se s tím dá pracovat z hlediska několika měsíců tam či na druhou stranu. A uvědomte si, že tato žádost bude mít svou platnost jenom do dne voleb. Potom buď Andrej Babiš nebude zvolen do Poslanecké sněmovny, a v takovém případě by už nikdo žádnou žádost podávat nemusel, anebo zvolen bude, a v takovém případě tu žádost bude třeba podat znovu. To znamená, že tuto žádost někdo podává, aniž by tím v procesu vyšetřování získal cokoli, co může potřebovat,“ řekl jasně. Podle něj policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala Sněmovnu o zbavení imunity. 

Závěrem se pak Pelikán vyjádřil k možné budoucí vládní koalici. „To je jako ptát se předtím, než se rozdají karty v pokeru, jak budete nebo nebudete přihazovat a kolik si budete těch karet měnit. Ty karty ještě nikdo nerozdal,“ řekl jasně s tím, že ANO by podle něj nemělo sedět ve vládě s extremistickými stranami jako jsou komunisté či SPD Tomio Okamury. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

16:19 Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

Na včerejší Radě ČT to prý byla šichta jako v uranovém dole, prohlásil po zasedání radní Luboš Xaver…