Pellegrini novým slovenským prezidentem

06.04.2024 23:40 | Monitoring

Slovensko si zvolilo nového prezidenta. Stal se jím současný předseda parlamentu a vládní strany Hlas Peter Pellegrini. Ve druhém kolem porazil bývalého šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka. Nástupce Zuzany Čaputové vzešel podle očekávání z nejtěsnějšího souboje od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. S 1 409 255 hlasy získal 53,12 procent.

Pellegrini novým slovenským prezidentem
Foto: Screen Youtube
Popisek: Peter Pellegrini, zvolený prezident Slovenska

Oběma kandidátům dorazila podpora z Čech. Petera Pellegriniho osobně přijel podpořit Andrej Babiš, Korčokovi zase vyjádřila sympatie Danuše Nerudová, která si dokonce na vlastní fotografii za pomoci grafického programu přidělala jeho výrazné brýle. Ivan Korčok získal podporu zejména v Bratislavě a velkých městech. Podpořili jej také slovenští umělci. 

V průběhu volební kampaně odpovídali kandidáti na řadu otázek. V televizních debatách se přeli především v zahraniční politice, rozcházeli se v otázce pomoci Ukrajině. Rozdílné postoje vedly i k přerušení konzultací české a slovenské vlády. Zatímco Pellegrini označil přerušení mezivládních jednání za zbytečné, Korčok se vyjádřil, že pro kroky Fialovy vlády má pochopení. 

Pellegrini a jeho kolegové během kampaně označili Korčoka za možného prezidenta konfliktu a války, který by mohl vyslat vojáky bojovat na Ukrajinu, která se brání ruské ozbrojené invazi a obviňovali jej, že se bude snažit ihned po inauguraci vládu svrhnout, což si podle něj Slováci nepřejí.

Výsledek mohli ovlivnit voliči, kteří v prvním kole dali hlas politikovi Štefanu Harabinovi. Ten skončil třetí. Na Velký pátek uvedl, že se Peter Pellegrini přihlásil k jeho programu, který požaduje, aby Slovensko nebylo zataženo do války na Ukrajině.

Prezidentka Zuzana Čaputová v televizním projevu na závěr kampaně před sobotním rozhodujícím kolem přímé volby hlavy státu apelovala na voliče, aby vybrali takového kandidáta, který nejvíc odpovídá jejich názorům a hodnotám. Obava, že Slovensko někdo zatáhne do války, není namístě, pravila a vyjádřila lítost, že součástí kampaně před prezidentskými volbami bylo také „zahrávání si se strachem“, uvedl Deník N.

Před dvěma týdny zvítězil v prvním kole prezidenských voleb bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok kandidující s podporou liberální a konzervativní opozice. Získal přes 42 procent hlasů. Z druhého místa postupil předseda Národní rady, expremiér a šéf strany Hlas Peter Pellegrini, který měl podporu strany Směr premiéra Roberta Fica. Podpořilo ho 37 procent hlasujících.

Ivan Korčok šel do boje o prezidentský úřad jako občanský kandidát s podporou opozičních stran. Pellegriniho zase podpořily vládní strany.

Současné slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové vyprší pětiletý mandát v polovině června. O znovuzvolení se již ucházet nechtěla.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Naši prognostici a třeba i štáb ČT na Slovensku pořád mleli o těsném výsledku a ono vítězství Pelegriniho je drtivé, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel Musil , 07.04.2024 10:06:01

|  9 |  0

Další články z rubriky

Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

13:00 Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

Moderátor Tony Hlavík z Novinky.cz a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn se v po…