Petice si bere na paškál Čunkovo působení v krajském zdravotnictví na Zlínsku. Servítky si nebere

7. 4. 2018 10:15

Na Zlínsku se rozjíždí petice, jejímž cílem má být „zabránění zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče v kraji“. Na paškál si bere aktivity současného hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL), které se týkají zdravotnictví. Podle textu „Není koncepce jako koncepce“, který je zveřejněn na internetové stránce petice, se s Čunkovým nástupem na hejtmanství začaly dít v tamní koncepci zdravotnických služeb změny.

Petice si bere na paškál Čunkovo působení v krajském zdravotnictví na Zlínsku. Servítky si nebere
Foto: Kroměřížská nemocnice
Popisek: Kroměřížská nemocnice.
reklama

Text poukazuje například na to, že v únoru 2017 krajská rada odvolala představenstvo krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. To měli nahradit krizoví manažeři.

Nový předseda představenstva Radoslav Maráček pak dostal podle textu od hejtmana úkol, aby do konce října 2017 vypracoval a následně i předložil koncepci krajského zdravotnictví. Komentář na webu bojzanemocnice.cz nicméně tvrdí, že se tak dosud nestalo.  

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Pravda je, že Čunek zastupitelům Zlínského kraje jistý dokument týkající se koncepce možného rozvoje krajských nemocnic předložil. Materiál nazvaný „Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018–2020“ se ale u části zlínských zastupitelů z řad opozice setkal s kritikou.

Na stránkách ParlamentníchListů.cz jej kritizoval například senátor za Slovácko Ivo Valenta, který usnesení zlínského zastupitelstva, kterým Čunka zastupitelé Zlínského kraje k předložení dokumentu zavázali, navrhl a pomohl prosadit. Zastupitelé jej prý nedostali s dostatečným předstihem a materiál nebyl dostatečně projednán ani s odborníky.

Dokument vzbudil rozruch i v nižších patrech komunální politiky. Zastupitelé v Kroměříži přijali usnesení, ve kterém od Čunka žádají dokument přepracovat. Právě v kroměřížské nemocnici vystoupili proti Čunkovu dokumentu tamní lékaři s tím, že se jim nelíbí navrhované slučování některých primariátů a sjednocování lůžkových fondů. Proti Čunkově dokumentu týkajícímu se krajských nemocnic vystoupily na Zlínsku i Česká lékařská komora a Asociace praktických lékařů.

Zatím nejnovějším přírůstkem do řady kritiků Čunkem proklamovaných změn v koncepci krajských nemocnic na Zlínsku je právě rozjíždějící se petice. Podle jejích autorů se ve Zlínsku například objevují spekulace o záměru „přestěhovat krajskou nemocnici do průmyslové zóny v Holešově“. „V nemocnicích dochází k personálním změnám, primáři procházejí výběrovým řízením,“ uvádí dále web.

Web bojzanemocnice.cz zmiňuje, že dokument, který Čunek předložil, má zatím jen 23 stran. „Podle mnoha ohlasů není koncepcí, ale jen rychlým soupisem nějakých variantních úvah o dalším směřování nemocnic v kraji.“ To podle petentů „vyvolává nejen nervozitu u lékařů a zdravotního personálu, ale také pozdvižení u občanů i představitelů samospráv“.

Petici podporuje i krajský předseda strany Soukromníků a zlínský zastupitel Michal Dvouletý. „Současné vedení kraje zbytečně bagatelizuje způsob řešení problémů krajského zdravotnictví. Více než rok v krajském zastupitelstvu usilujeme o to, aby změny v krajem zřizovaných nemocnicích probíhaly na základě kvalitní koncepce, která se opře o důsledné analýzy a bude projednána s odbornou i laickou veřejností. Nejen jako krajský zastupitel, ale především jako občan vnímám, jak riskantní je současné žonglování vedení kraje s kvalitou a dostupností zdravotní péče v našem kraji,“ zmínil Dvouletý, který je jedním ze členů petičního výboru, v úvodním prohlášení.

Ing. Michal Dvouletý

  • Soukromníci
  • Krajský předseda strany Soukromníků
  • krajský zastupitel

Dvouletý podle svých slov věří, že petice přispěje k tomu, aby se k osudu všech čtyř nemocnic ve Zlínském kraji začalo přistupovat s rozvahou. A rovněž aby se jejich další osud opíral o „odbornou a kvalitní koncepci“. „Naší společnou prioritou by mělo být, abychom vytvořili takové podmínky, které umožní nemocnicím ve Zlínském kraji angažovat zkušené lékaře a zdravotní sestry, jež budou moci pracovat v moderních nemocnicích s kvalitním přístrojovým vybavením a poskytovat pacientům komfortní zdravotní péči,“ uvádí k tématu Dvouletý.

Na internetových stránkách petiční akce se lze kromě Čunkem předloženého dokumentu seznámit i s koncepcí týkající se krajských nemocnic na Zlínsku, která vznikla v roce 2012. Starší koncepce byla krajským zastupitelstvem schválena. „De facto je stále platná,“ uvádí web. „Posuďte sami rozdíl obou materiálů. To zásadní pochopí každý,“ uvádějí dále organizátoři petiční akce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: zad
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…