Petr Fiala se pořádně pustil do komentátora z Babišova deníku i do samotného premiéra

20.04.2018 8:42

Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký minulý pátek zkritizoval pravicové strany za to, jak přistupují k jednáním o vládě. Šest trpaslíků by se podle komentátora nemělo povyšovat nad vítěze voleb. O týden později na tato slova v témže deníku zareagoval předseda ODS Petr Fiala. Zareagoval velmi ostře.

Petr Fiala se pořádně pustil do komentátora z Babišova deníku i do samotného premiéra
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Miroslav Korecký před týdnem napsal, že voliči pravicových stran volili politiky proto, aby prosazovali program ve prospěch svých voličů – nižší daně, štíhlejší a efektivnější stát a další důležité věci. Jenže místo prosazování programových bodů voliči sledují, jak ODS, KDU-ČSL, TOP 09 či hnutí STAN sedí v opozici, kritizují premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a svůj program neprosazují. Kdyby se takhle choval Václav Klaus na přelomu tisíciletí a neuzavřel by tzv. opoziční smlouvu s Milošem Zemanem, voliči by tehdy od ODS mohli rychle odejít. Korecký měl za to, že dnes je situace podobná. Šest „trpaslíků“ se snaží vítězi voleb cosi diktovat, ale nedaří se jim to a voličům může brzo dojít trpělivost.

Předseda ODS Petr Fiala však nabídl trochu jiný pohled na sestavování vlády. Provozujeme prý politiku „morálního kýče“ a „z ‚morálních výšin jen trpně a znechuceně“ sledujeme rány osudu, které se snesou na Česko. Kupodivu v případě vlády bez ODS. Vedle toho komentátor zvládl připomenout i některé příběhy „reálpolitiky“ z nedávné historie. „Shodou okolností ty, které naše žurnalistika vytrvale označuje za nejhorší z údajných politických hříchů spáchaných ODS. To aby čtenář nezapomněl, o jak zavrženíhodnou stranu se jedná,“ začal zostra Fiala.  

Poté si položil otázku, proč teď deník spadající do svěřenského fondu premiéra Babiše ukazuje na ODS. Možná se tak děje proto, aby byla zastřena odpovědnost, kterou má právě Babiš. Je to on, kdo ani půl roku po volbách nedokázal získat důvěru pro svou vládu. Je to on, kdo si pohrával s myšlenkou, že se ve Sněmovně opře o toleranci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a komunistů. Fiala v komentáři zdůraznil, že k tomuto kroku Babiše nikdo nenutil. Byla to čistě jeho volba a Babiš nese plnou odpovědnost za to, že takřka třicet let od listopadu 1989 znovu pouští komunisty k moci. Babišův deník z toho však neviní Babiše, nýbrž ostatní strany, což se Fialovi nezdá fér.

Pokud by chtělo hnutí ANO vládnout s demokratickými (slovy Fialy) stranami, má možnost. V prvé řadě by však Babiš musel ustoupit od spolupráce s komunisty a s Okamurou. Trestně stíhaný premiér Babiš by neměl být členem vlády. To má také v rukou sám Babiš, který se může z vlády stáhnout. Kvůli trestnímu stíhání svého předsedy Babiše a šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka by ANO nemělo rozhodovat o obsazení postů ministrů vnitra a spravedlnosti. Nakonec by se ANO mělo zavázat, že nebude sahat do Ústavy a že bude ctít nezávislost veřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu. Při splnění těchto pěti podmínek by mohla vláda vzniknout relativně rychle. Podle Fialy to záleží na Babišovi.

„Pokud jde o pozici ODS, o niž si Korecký dělá starosti a kterou odmítá jako ‚morální kýč‘, tak pro nás jde i o další překážku navíc: programovou odlišnost. Naší ambicí je být politickou a programovou alternativou a připravovat a také přibližovat den změny,“ uzavřel Fiala s odkazem na to, že Babiš prosadil EET, kterou chce ODS zrušit, Babiš pouští k moci ČSSD a KSČM, které požadují větší daňovou progresi, ODS ji odmítá. Prostě a krátce, Babiš se svými partnery prosazuje větší kontrolu státu nad občany. ODS chce jít přesně opačnou cestou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…