Petr Junek: Kříže nebrat! Lidl skutečně válí, ještě se hodně pobavíme. A Andrej Babiš? Politický uplakánek

19.09.2017 21:30

TÝDENNÍ GLOSÁŘ PETRA JUNKA Spisovatel Petr Junek pro ParlamentníListy.cz komentuje pěnu dní posledních dvou týdnů. A co si vzal na paškál tentokrát? Ostrým jazykem se vypořádal s Andrejem Babišem, aférou kolem umazaných křížů na zboží z řeckého týdne, se kterou se vytasil diskontní řetězec Lidl. Došlo ale i na ODS, která se na svém Facebooku na příkladu přepočtu cen spotřebního zboží rozhodla prokázat, že lidé v Česku se za komunistů rozhodně lépe neměli.

Petr Junek: Kříže nebrat! Lidl skutečně válí, ještě se hodně pobavíme. A Andrej Babiš? Politický uplakánek
Foto: Archiv Petra Junka
Popisek: Petr Junek
reklama

Z událostí posledního týdne spisovatele Petra Junka zaujala aféra umazaných křížů na střechách pravoslavných chrámů na obalech vybraných produktů, které v rámci řeckého týdne představil obchodní řetězec Lidl. „Lidl v posledních letech docela válí. Nejdříve si nechá poslat do Českých Budějovic paletu s banány plnými kokainu, pak dá na leták černocha a nakonec smaže kříže v rámci řeckého týdne,“ zamýšlí se spisovatel Petr Junek nad celou kauzou.

„Všechny tři akce se staly terčem různých vtipů a koláží. Ta poslední nadzvedla ze židle i generálního manažera české církve, kardinála Duku,“ dodává. Pravdou je, že právě primas český Dominik Duka byl celou věcí tak zaskočen, že napsal dopis řeckému velvyslanci. Celá kauza s odmazanými kříži se rovněž hojně diskutovala na Facebooku, a někteří lidé dokonce vyhrožovali bojkotem celého obchodního řetězce.

„Někdo z marketingu si asi dal dávku z banánů a usoudil, že náboženství jsou špatná, a tak nechal z výrobků Lidlu smazat kříže,“ pokračuje Junek. Jenže tím dal podle něj do ruky „nástroj islámobijcům“. „Ti se jako první ozvali s tím, jak je možné, že muslimské znaky jsou zanechány, a začali brojit za dunění skupiny Ortel proti nenáviděnému Lidlu,“ píše Junek. Lidl je podle něj totiž naštval již jednou, a sice s „propagací černochů“ na reklamních letácích.

Dozvuky drogového mejdanu v Lidlu? Kříže nebrat!

To, co se seběhlo dále, glosuje Petr Junek s ironickým nadhledem. „Ač nikdy nebyli v kostele, najednou jim křesťanská kultura není cizí a jsou připraveni na křížovou výpravu. V jednom mají ale pravdu, když už bez náboženství, tak bez veškerého,“ dodává. „Pro mnohé je to přežitek a vše, co smrdí náboženstvím, odkopávají daleko od sebe. Ať se Duka třeba na hlavu staví, je-li to fyzicky možné,“ píše.

Následně se zamýšlí nad lidovou tvořivostí, která se v souvislosti s aférou Lidlu opět jednou projevila. Na internetu se objevily koláže. „Nejvtipnější koláž podle mého názoru byla na album Metalliky – Master of Puppets, kde je vyobrazena krajina bílých křížů. Poté, co si s obalem známé metalové legendy pohráli recesisté, zůstala jen prázdná krajina s logem kapely a přejmenovaný název alba Master of Lidl. Jak říkám, Lidl skutečně válí a určitě se ještě hodně pobavíme,“ poznamenává Junek. Nezůstalo zdaleka jen u koláží. „Aktivista Martin Zapletal se vydal do olomouckého Lidlu s velkým křížem a žehnal nakupujícím i výrobkům. Nakonec musela zasáhnout městská policie, která výtržníkovi domluvila a poslala ho domů,“ doplňuje Petr Junek.  

Další téma, které si glosátor Petr Junek vzal na paškál, je předvolební agitka ODS v souvislosti s porovnáním kvality života dnes a za socialismu. Zhruba před týdnem totiž ODS zveřejnila předvolební poster, ve kterém srovnala ceny jednotlivých spotřebních produktů dnes a za socialismu, a to v přepočtu v poměru k výši průměrné mzdy.

ODS se již podruhé vrátila do smutné minulosti naší země, a to před 17. listopad ruku 1989. Tentokráte přepočítala ceny vůči tehdejším platům a zjistila, že před necelými třiceti lety bylo mnohem dráž,“ komentuje akci občanských demokratů, která zvedla ze židle řadu uživatelů sociálních sítí, Petr Junek. „Například že dnes tolik diskutovaná cena másla se pohybovala kolem devadesáti korun. ODS jednoduše vydělila nynější průměrný plat 29 346 korun s tehdejším 3 170 a vypadl jí koeficient 9,26, kterým pak vynásobila ceny tehdejších výrobků,“ vysvětluje postup modrých ptáků Junek.

Vyhraje-li ODS, bude svět zase v pořádku?

„ODS tím chce poukázat na to, že za komunistů se žilo mnohem hůře, i co se týče cen, a zároveň se chlubí tím, že to byli oni, kdo tady přispěl k tomu, že se máme relativně dobře a že kupujeme máslo dnes za pouhých šedesát korun. Takže můžeme být v klidu. Pokud vyhraje ODS, bude zase svět v pořádku,“ míní ironicky Junek.

SROVNÁNÍ CEN ZA KOMUNISMU A NYNÍ PODLE ODS:

Jenže takové tvrzení má svůj háček, jak dále upozorňuje. „Byla to právě ODS, která vyřadila barevnost na pluralitě politické scény a udělala z ní jednotvárnou záležitost. ODS se před volbami vždy tváří jako nekompromisní pravicová strana, ale jakmile jí lidé dají důvěru, stane se z ní levičácká hydra, která daní, co jde. Voliči jsou pak zmatení a nedůvěřiví. A když ten stejný model předvede více stran, pak se může zdát, že je vlastně jedno, koho zvolíme, neboť pravice a levice neexistuje,“ píše Petr Junek. Podle Junka je „pozitivní vliv ODS na ekonomiku naší země skutečně diskutabilní stejně tak jako ty ceny“. „Nejsou v tom zahrnuty například nájmy, které se pohybovaly okolo 300 korun, takže dnes bychom bydleli za necelé tři tisíce kaček,“ píše Junek. „ODS zase fabuluje a hraje si s čísly, přičemž při pohledu zpátky do historie na její vládnutí vidíme spálenou zem a jen díky setrvačnosti ekonomiky tady ještě něco zůstalo. Kdybychom politiky vyměnili za dobře naprogramované počítače, pocítili bychom zlepšení téměř okamžitě, protože bychom se zbavili jejich škůdců,“ dodává.

ODS by se podle Junka měla zaměřit na to, „aby jednou dodržela slovo a nezůstalo jen u předvolebních slibů“. „Neustálým otíráním se o tvrdou minulost země budoucnost nezmění. Je třeba se dívat dopředu, protože ten, kdo se neustále dívá do zpětného zrcátka, dříve nebo později nabourá,“ upřesňuje.

Babiš jako politický uplakánek…

Poslední téma minulých týdnů, které Petr Junek pro ParlamentníListy.cz oglosoval, se týká ostrého zahájení volební kampaně hnutí ANO Andreje Babiše a jedné „kruté pravdy“, kterou vládce Agrofertu vyslovil. Babiš totiž představil svůj program, na který se následně kriticky slétla celá řada politických komentátorů. „Andrej Babiš vyslovil při představování svého programu jednu krutou pravdu, pak klasicky zaútočil na svou politickou konkurenci a také vyslovil, že ta ho neumlčí za žádných okolností. Následovaly klasické předvolební sliby,“ komentoval situaci Junek.

„Před svými nohsledy a za pultem s volebním heslem Teď nebo nikdy se Babiš podle Petra Junka cítil „silný v kramflících“. Jenomže poté uběhlo pár dní a Babiš se musel obhajovat proti vlastnímu vydání k trestnímu stíhání. „A z toho vyšel jako největší uplakánek české politické scény,“ ohodnotil Babiše Petr Junek.

„Ta jediná pravda, která během dlouhého monologu byla vyřčena, zněla zcela jednoduše: Teď jde o všechno!“ komentuje Junek. „Míněno říjnovými volbami s důrazem na žebrání o hlasy. A všichni víme, že ty skutečně pan Babiš potřebuje, jinak mu hrozí nepříjemný soudní proces, který by jej mohl z pozice moci zvrátit,“ dodává.

SNÍMEK SELSKÝ ROZUM POJEDNÁVAJÍCÍ O PODNIKÁNÍ ANDREJE BABIŠE:

„A není to jediný důvod, proč jde v těchto volbách panu Babišovi o všechno. S jídlem roste chuť a touha po moci je stále silnější. Někde jsem četl, že s tou mocí je to jako se závislostí na kokainu: Jednou k tomu přičuchnete a pak chcete stále více. A Andrej chce vše, chce řídit stát jako firmu a nepohodlné ‚zaměstnance‘ z něj vyhodit,“ dodává.

Podle Junka jde v těchto volbách rovněž o to, „zda budou novináři moci psát pravdu a své názory, jde o to, zda muzikanti budou moci skládat své texty a hrát svůj styl“. Zřejmě jde tedy o svobodu, naznačuje Junek. „Jde o to, zda spisovatelé budou moci psát svá díla a zda se lidé budou moci bavit v hospodách o politice tak jako dnes a zda v televizi si budete moci pustit to, co chcete,“ dodává.

„Ano, jde o naši svobodu, proto jde o všechno! Za celá léta jsme si zvykli na ty šašky zfetované mocí, naučili jsme si žít s těmi jejich narušenými osobnostmi, ale v momentě, kdy se smíchá komunismus s patologickou touhou po moci, je to skutečně průšvih. Už jsme to zažili a většina z nás si pamatuje následky bláznů s červenými knížkami v šuplíku. Nevracejme se zpět!“ zakončuje své týdenní glosování. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…