Petříček chce ve vztahu k Saúdské Arábii přitvrdit

26.10.2018 17:33

Česká republika bude na radě ministrů zahraničí prosazovat, aby se Evropská unie postavila k Rijádu ve věci vraždy novináře Džamála Chášukdžího razantně. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nevyloučil po dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru ani debatu o zákazu vývozu zbraní. Stejně jako předseda výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) má dosavadní postoj EU za nejednoznačný. Mezi opatřeními vůči Saúdské Arábii Petříček jmenoval zákaz vstupu na území EU pro některé osoby nebo zmrazení jejich majetků.

Petříček chce ve vztahu k Saúdské Arábii přitvrdit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Tomáš Petříček
reklama

Podle Zaorálka je prozatímní stanovisko EU nepřesvědčivé. Exministr zahraničí řekl, že je třeba použít nástroje, které má EU k dispozici, protože vraždy na půdě zemí aliance nelze trpět. Petříček uvedl, že Černínský palác nyní formuluje svůj postoj a konzultuje ho s dalšími partnery. „Mělo by se hovořit i o vývozu zbraní,“ uvedl mimo sankcí vztažených na saúdskoarabské prominenty na dotaz, jaká opatření má EU vůči Rijádu k dispozici.

Petříček už ve středu oznámil, že v reakci na vraždu stáhne Česko ze svého velvyslanectví v Rijádu jednoho diplomata. O vraždě Chášukdžího chce jednat i ve vládě. Velvyslanectví Saúdské Arábie ČTK sdělilo, že doufá v to, že česká vláda a vlády ostatních přátelských zemí nepodniknou unáhlené kroky před koncem vyšetřování případu.

Chášukdží zmizel po návštěvě konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel. A ve čtvrtek uvedl její generální prokurátor, že šlo o předem připravenou vraždu.

Případ vyvolal ve světě pobouření. Spojené státy oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům. Londýn oznámil, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do království, dokud nebude vražda objasněna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

18:25 Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

Několikatýdenní vyjednávání Evropské unie s Velkou Británií se kvůli neshodám rozpadla a skončila dř…