Petříček je pro užší spolupráci EU s Východním partnerstvím

6. 5. 2019 14:20

Evropská unie by podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka měla být připravena na užší spolupráci s těmi zeměmi takzvaného Východního partnerství, které o to projeví zájem. Další možnosti prohlubování spolupráce EU s šesticí zemí Východního partnerství, do které patří i Bělorusko a Ukrajina, vidí Petříček například v infrastruktuře. Zprávu přinesla ČTK.

Petříček je pro užší spolupráci EU s Východním partnerstvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

„Východní partnerství přispělo k tomu, že jsme za deset let dosáhli v řadě oblastí pokroku, například v oblasti mezilidských kontaktů. Otevřela se celá řada příležitostí pro spolupráci, například mezi výzkumníky a vědci. Zároveň si myslíme, že dalších deset let nabízí nové příležitosti k prohloubení spolupráce například v oblasti dopravní infrastruktury,“ řekl Petříček novinářům během schůzky s kolegy ze Slovenska, Maďarska, Polska a zemí Východního partnerství.

Cílem projektu Východního partnerství, který zahrnuje šest postsovětských států, je těsnější spolupráce EU s Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Česko stálo v roce 2009 u vzniku iniciativy a hostilo první summit.

„Pro Českou republiku je Východní partnerství jednou ze zahraničně-politických priorit. Všechny tyto země mají právo si rozhodovat o své budoucnosti a Evropská unie by měla být připravena spolupracovat hlouběji s těmi, kteří se tak rozhodnou,“ uvedl Petříček.

V příštím roce se podle šéfa české diplomacie uskuteční summit, který by měl dát projektu další impulz spolupráce, například v ekonomice a infrastruktuře. Za důležitou součást projektu Východního partnerství ministr označil také programy pro studenty.

„Je stále řada věcí, které potřebujeme dotáhnout do konce. Je důležité, aby naši partneři pokračovali v reformách, jako je právní stát, boj s korupcí, reformy justice. Zároveň chceme také podporovat občanskou společnost v těchto šesti zemích,“ řekl Petříček.

Schůzka ministrů zahraničí byla svolána do Bratislavy u příležitosti slovenského předsednictví ve Visegrádské čtyřce (V4), kterou kromě Česka tvoří také Maďarsko, Polsko a Slovensko. Jednání se zúčastnili i zástupci EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…