Petříček vysvětloval, proč napsal dopis hájící Palestince: Chceme vyváženou pozici. Upozornili jsme přítele na riziko

30.05.2020 11:32

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátečním pořadu Interview na ČT24 vysvětloval, co ho vedlo k napsání článku, v němž spolu s bývalým šéfem diplomacie, současným ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) odmítl izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. „I mezi přáteli je dobré upozornit na riziko,“ řekl k textu, který premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman zkritizovali.

Petříček vysvětloval, proč napsal dopis hájící Palestince: Chceme vyváženou pozici. Upozornili jsme přítele na riziko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

V samém úvodu ministr zahraničních vyvrátil spekulace, že by Izrael kvůli článku zrušil naplánovaný telefonát, při kterém měl pogratulovat izraelskému ministru zahraničí Gabimu Aškenazimu k nové funkci. „Přiznávám, že ten termín původně dohodnutý se zrušil. Z izraelské strany zaznělo, že o telefonát mají zájem,“ uvedl Petříček, s tím, že by měl proběhnout v nebližší době.

Zdůraznil, že „Česká republika je stát, který má zájem na ochraně mezinárodního práva, na tom, aby se pravidla dodržovala“. Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku v Právu napsali, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného palestinského státu.

Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

„I mezi přáteli je dobré upozornit na to, že jsou zde nějaká rizika. Jako Česká republika chceme vyváženou pozici Evropské unie, chceme, aby se chovala k oběma stranám tohoto sporu férově, aby podporovala dlouhodobé mírové řešení, aby zohledňovala bezpečnostní obavy Státu Izrael,“ popsal Petříček naše pozice.

Zmíněný článek podle něj ničím nevybočuje z dlouhodobé politiky České republiky. „Není to nějaký obrat o 180 stupňů, jak se to někteří kritici snaží pojmenovat,“ sdělil Petříček a uznal, že „se možná dala zvážit otázka načasování“.

Izraelská strana si uvědomuje, že Česko chce být aktivní v mezinárodních debatách a chce prosazovat vyváženou politiku například Evropské unie. „Proto je potřeba být vyvážený v pozici k oběma stranám,“ dodal Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…