Piráti dělají vlny: Richterová pustila na světlo, co se dělo na setkání. A co pak řekl Stanjura

22.10.2022 11:27

Kolem zavedení daně z mimořádných zisků způsobených vnějšími okolnostmi, kolem tzv. windfall tax, panuje dusno. Exministr financí Miroslav Kalousek se na členy vlády Petra Fialy (ODS) hodně zlobí za to, jak se o této dani vyjadřují. Svůj podíl na tom mají i Piráti jako vládní strana. Pirátka Olga Richterová se k této dani obsáhle vyjádřila.

Piráti dělají vlny: Richterová pustila na světlo, co se dělo na setkání. A co pak řekl Stanjura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová

Vláda Petra Fialy (ODS) hledá cesty jak v časech energetické krize alespoň nějak naplnit státní kasu a nahradit výdaje spojené s finanční pomocí vyplácenou lidem v těžkých časech. A jednou z možností je zavést daň z nadměrných zisků způsobených vnějšími okolnostmi – tzv. windfall tax, kterou někteří z Fialovy vlády nazývali také „válečnou daní“.

Předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ještě ve středu ráno tvrdil, že daň z mimořádných zisků by se mohla vztahovat už i na letošní rok. Dával přitom najevo, že se neobává případné retroaktivity působnosti zákona a následných sporů u Ústavního soudu ČR. Na Jurečkova slova upozornila ČTK

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) poté odpoledne ujišťoval novináře, že speciální daň se bude vztahovat až k roku 2023 a následně k letům 2024 a 2025.

K tématu mimořádné daně se vyjádřila i pirátská poslankyně a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Na facebooku zdůrazňovala, že Piráti hovoří o nutnosti zavést mimořádné daně už od jara s cílem zdanit mimořádné zisky energetických gigantů, bank a rafinerií. „Tato odvětví mají neočekávané zisky primárně kvůli zdražování a válce, jde to z kapes občanů a přesně tam by se měly také peníze vrátit,“ napsala Richterová.

Právě Piráti prosazovali, aby se windfall tax vztahovala už i na rok 2022. Exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) to rozzlobilo. Vláda podle něj svými protichůdnými výroky rozkolísala kapitálové trhy a tím poškodila zájmy občanů České republiky.

„Proboha, uvědomují si Piráti, jak neuvážené výroky na tohle téma cvičí s kapitálovými trhy a s důvěrou investorů? A vědí, co jsou to kapitálové trhy a investoři? Jak když si malé děti hrají se sirkami,“ rozčiloval se Kalousek.

Miroslav Kalousek promlouvá

Richterová se ale rozhodla vysvětlit, proč Piráti prohlašovali, co prohlašovali.

„Ty zisky jsou tu teď. A právě teď lidé bojují se vzrůstající drahotou. Z ekonomického pohledu jsou argumenty pro zdanění letošních mimořádných zisků silnější než ty pro zdanění zisků budoucích. Proto Piráti navrhují, aby tzv. windfall tax pro energetické giganty, banky a rafinerie platila už pro rok 2022 – to ostatně žádali i někteří ekonomové. Tento krok nerozporuje ani Legislativní rada vlády či ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Zároveň k němu přistupují i některé evropské země,“ uvedla Richterová.

„Pokud bychom rok 2022 vynechali, logicky to sníží celkový obnos peněz, které stát bude mít na podporu občanů v krizi, a značně to zpochybňuje budoucí příjmy v řádu desítek miliard do rozpočtu. Na to upozornil i Libor Dušek z Národní ekonomické rady vlády. Nechceme ovšem prodlužovat dobu zdanění, ale celkově posunout zdanění z roku 2023 až 2025 na smysluplnější období 2022 až 2024. Tím zůstává doba mimořádného zdanění stejná, nicméně logicky chceme danit to období, kdy neočekávané zisky reálně vznikají,“ pokračovala.

Richterová zdůraznila, že na jednání předsedů pěti vládních stran, kde zastupovala Ivana Bartoše, zaznělo, že se tato daň bude vztahovat i na rok 2022. Na tomto stanovisku panovala podle Richterové jednoznačná shoda. A to na jednání seděl i ministr financí Zbyněk Stanjura. Jenže Stanjura o den později začal mluvit o roce 2023. „Po společné diskuzi padlo jednomyslné rozhodnutí zástupců všech vládních stran, včetně pana ministra Stanjury, že má být windfall tax již pro rok 2022. Tento průběh jednání jsem následně veřejně potvrdila nejen já, ale i pan ministr Jurečka nebo předseda klubu TOP 09 Jan Jakob, který na schůzce také byl. U návrhu byla jednomyslná shoda za všechny bez jakýchkoli ‚ale‘, výhrad nebo podmínek,“ tvrdí pirátská poslankyně.

Podotýká, že před novináři ovšem Stanjura řekl něco jiného. „Samozřejmě respektuji názor pana ministra. Přála bych si ale, aby nás se svým postojem a důvody k němu seznámil o pár hodin dříve, když jsme o tom jednali,“ uvedla a dodala, že szvláště dnes je třeba, aby se jednalo převídatelně, v zájmu firem i domácností.

Olga Richterová promlouvá

Kromě Richterové se za zdanění firem od roku 2022 nepřímo postavil i předseda poslaneckého klubu Pirátské strany, Jakub Michálek. „Na náklady války mají přispívat hlavně ti, kdo na ní vydělávají. Bohužel kvůli odložení solidárního příspěvku energetických firem a bank vroste státní dluh o 60-80 miliard. Ty zůstanou oligarchům. Za to budou snazší daňové úniky, takže banky nakonec nic nepřispějou, což je chyba,“ uvedl a reagoval na slova Miroslava Kalouska o zmatku: „Oznámení daně sníží kurzy akcií na burze, o tom žádná, ale nedělá ještě zmatek. Zmatek nastává, pokud vláda překvapivě změní koaliční dohodu. A nechá banky a energofirmy rekordně vydělat na drahotě. Vyvarujme se takových otoček, kde můžou spekulanti a insideři rýžovat miliardy.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…