Piráti navrhují Koněva prodat. A rovnou mají i nápad, co udělat s penězi

27.04.2020 21:31

Zastupitelský klub Pirátů v Praze 6 přišel s návrhem, co dál se sochou sovětského maršála I. S. Koněva, kterou nechal starosta Ondřej Kolář (TOP 09) odstranit – což vyvolalo silné vášně v Rusku, které tlačí na stát, aby mu sochu předal. „Prodejte sochu Koněva Rusku a peníze darujte obětem komunismu,“ vyzývají Piráti.

Piráti navrhují Koněva prodat. A rovnou mají i nápad, co udělat s penězi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odstraněná socha maršála Koněva v pražských Dejvicích

„V usnesení, které navrhujeme, apelujeme na Ministerstvo zahraničních věcí, aby se aktivními kroky angažovalo v této kauze a zprostředkovalo prodej dle znaleckého posudku,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 6 Ondřej Chrást.

Peníze z prodeje chtějí Piráti z Prahy 6 darovat obětem komunismu, informuje server Aktuálně.cz. Chrást vyslovil přání, aby skončilo rozeštvávání lidí a urážky, které zaznívají jak od starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (za TOP 09), tak z Ruské federace.

„Vyzývám také Ministerstvo zahraničních věcí, aby zaujalo jednoznačné stanovisko na obranu zastupitelů Prahy 6, kteří hlasovali demokraticky pro odstranění sochy a kteří se cítí pobouřeni výroky zaznívajícími z Ruské federace. Vyzývám také starostu Koláře, aby přestal se svými neuváženými kroky a urážkami těch, kdo s ním nesouhlasí,“ dodal Chrást.

Socha maršála Ivana Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Znalkyně vyčíslila hodnotu sochy na 13 milionů korun. V budoucnu by se měl pomník přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál má zůstat majetkem Prahy 6.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman, lidská troska. Klaus, děs.“ Miliardář Janeček si pustil pusu na špacír

20:00 „Zeman, lidská troska. Klaus, děs.“ Miliardář Janeček si pustil pusu na špacír

Hostem Standa Show byl matematik, vizionář a podnikatel Karel Janeček. „Nějaká omezení dávají smysl.…