Piráty transparentnost rychle přešla. Teď chtějí za zveřejňování informací ze strany rozdávat desetitisícové pokuty

13.06.2019 16:30

Když Piráti bojovali o vstup do Sněmovny, sdělovali voličům, že budou transparentní. Teď se však zdá, že se mění vítr a pirátská loď může změnit směr. Na místo transparentnosti se Piráti hádají o to, zda rozdávat pokuty za vynášení informací ze strany.

Piráty transparentnost rychle přešla. Teď chtějí za zveřejňování informací ze strany rozdávat desetitisícové pokuty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Hospodářské noviny přinesly informaci o tom, že to pod povrchem Pirátské strany pořádně vře. Vedení strany přišlo s nápadem na rozdávání vysokých pokut. Tu by musel zaplatit každý Pirát, který by na veřejnost vynášel citlivé informace o plánech partaje.

„Za jejich porušení hrozí desetitisícové pokuty. Proti návrhu se ale tento týden postavila velká část Pirátů. Špičky strany, která staví na transparentnosti, se hájí tím, že chtějí chránit osobní data a strategické plány. V návrhu smlouvy, který mají HN k dispozici, se ale kromě osobních dat zmiňují i důvěrné údaje ze zápisů, schůzí či vyzrazení tajných úkolů. Poslancům, kteří by smlouvu porušili, hrozí pokuta 100 tisíc korun a zastupitelům 40 tisíc,“ napsal deník.

Řadoví členové strany se však tomuto plánu vzepřeli. Vadí jim prý hned tři věci. Jednak to, že vedení strany pravděpodobně nevěří řadovým členům, jednak výše pokut a jednak to, že jsou tlačeni k netransparentnosti.

Předseda strany Ivan Bartoš svým kolegům vzkázal, že pokuty nehodlá rozdávat, ale reaguje na zpřísnění podmínek s osobními údaji. Bartošův kolega Mikuláš Peksa dodal, že důležité strategické informace se nesmějí dostávat ze strany. Pokud se to stane, poskytuje to prý nežádoucí výhodu konkurenci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách... Expert na energie vám teď prozradí, kolik si ještě připlatíme

18:39 Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách... Expert na energie vám teď prozradí, kolik si ještě připlatíme

Elektřina zdražuje. Proč se tak děje? „Zdražují se všechny vstupy pro výrobu elektřiny – uhlí, plyn,…