Plácá z cesty, odporný. Plesl zapnul internet a hned bylo zle

14.01.2021 10:38

Donald Trump znovu odsoudil ty, kdo se účastnili „útoku na Kapitol“. Ale také se opřel do sociálních sítí. Ke svobodě slova měl pár poznámek i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Trump podle něho může být klidný, progresivisté stejně nakonec Twitter zruší. Poznámku měl i k politologovi, který chce dezinformátora udělat z Václava Klause. „Vrcholně odporný bolševický přístup,“ pravil.

Plácá z cesty, odporný. Plesl zapnul internet a hned bylo zle
Foto: Repro XTV
Popisek: Šéfredaktor Mladé fronty DNES, Jaroslav Plesl
reklama

Twitter účet Donalda Trumpa zablokoval. Nezablokoval však účet Bílého domu a právě na něm měl Donald Trump pětiminutový projev o událostech minulého týdne. Vniknutí do Kapitolu dle něho udeřilo přímo v srdci americké republiky. „Rozezlilo a zděsilo miliony Američanů na obou stranách politického spektra. Chci, aby bylo jasné, že bezvýhradně odsuzuji násilí, kterého jsme minulý týden byli svědky,“ prohlásil americký prezident.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 14. 1. 2021)

44%
49%
hlasovalo: 15317 lidí

Násilí a vandalismus nemají v Americe podle Trumpa co dělat. A ani v jeho hnutí, které stojí na prosazování vlády zákona, podpoře pro bezpečnostní složky a dodržování tradic a hodnot USA. „Žádný z mých skutečných příznivců by nemohl podporovat politické násilí,“ prohlásil Trump.

„Bohužel v loňském roce, zkomplikovaném epidemií covidu-19, jsme byli svědky toho, jak se politické násilí vymklo kontrole. Viděli jsme příliš mnoho nepokojů, příliš mnoho rozzuřených davů,  příliš mnoho činů, které měly za cíl ničit a zastrašovat,“ doplnil prezident. A to podle Trumpa musí skončit, protože Amerika je zemí zákonů. „Ti, kdo se na útocích z minulého týdne podíleli, budou pohnáni před spravedlnost,“ slíbil a vyzval své příznivce, aby přispěli k uklidnění situace. Dodal, že se chystají další demonstrace a upozornil jejich účastníky, že se na nich nesmí odehrát žádné násilí, ale také řekl, že dotyční mají právo si říct své, jak jim to zaručuje první článek americké ústavy. Poděkoval těm, kdo k událostem posledního týdne přistupovali racionálně a klidně.

„Chci také říct pár slov k bezprecedentnímu útoku na svobodu slova. Toto je neuvěřitelně těžká doba. Pokusy cenzurovat, zrušit a očernit naše občany jsou špatné a nebezpečné. Co je teď potřeba, je naslouchat, ne se navzájem umlčovat,“ vyjádřil se k vlně mazání profilů ze sociálních sítí a k ostrakizaci sociální sítě Parler. Na závěr vyzval ke sjednocení.

Komentáře k Donaldu Trumpovi a svobodě slova měl i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Předně pochválil šéfa Pirátů v europarlamentu Marcela Kolaju, že se vymezil proti vlně mazání profilů a cenzuře ze strany sociálních sítí. „Piratský europoslanec Kolaja je asi poslední Pirát, který ještě ví, s čím Piráti vstupovali do politiky,“ řekl.

Nicméně žertem dodal, že vymazání z Twitteru si Donald Trump zasloužil, protože chtěl zakázat Číňany vlastněnou službu TikTok. A dodal: „Trumpa by mohlo uklidňovat, že progresivistická administrativa jednou zruší celý Twitter.“

Co se týče svobody slova, Plesl se věnoval i domácím kauzám. Konkrétně slovům politologa Lukáše Jelínka v Českém rozhlasu Plus. „Dochází na varování těch, kteří již před lety upozorňovali, že Klaus je mistrem ve vodění za nos. Jeho epidemiologická kvalifikace je stejná jako klimatologická. Vaří z vody, ale výsledný produkt umí pěkně zabalit a ještě převázat mašličkou. Na seznamu dezinformátorů měl být už dávno. Stačí připomenout jeho – řekněme – neotřelé názory na životní prostředí nebo politiku Kremlu,“ mínil Jelínek o Klausově postoji k očkování. Bývalého prezidenta prohlásil za nezodpovědného.

„Takže ať si Klaus o covidu nebo o čemkoliv jiným říká, co chce, i když si o tom leckdo může myslet, že plácá z cesty. Tenhle bolševický přístup ke svobodě slova je vrcholně odporný,“ odsoudil „sociálnědemokratického politologa“ Plesl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …