Plácnutí do vody, Matějská pouť. Proti Babišovu plánu zaznívá kritika

30.03.2014 20:46

Jedním z plánů Sobotkovy vlády na efektivnější výběr daní je tzv. účtenková loterie. Na Slovensku funguje už od září loňského roku, nyní se chystá i do Česka. Stačí nakoupit, přihlásit doklad o zaplacení do soutěže a pak jen čekat, zda budete mít štěstí. Ozývají se ale i kritiky.

Plácnutí do vody, Matějská pouť. Proti Babišovu plánu zaznívá kritika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Sobotkovy vlády Andrej Babiš
reklama

Během prvních dvou měsíců tento nápad přinesl na Slovensku o 5,5 miliardy korun navíc ve výběru DPH. Český ministr financí Andrej Babiš spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou chtějí systém přivést i do tuzemska. Plánují ho ale zdokonalit.

Obchodníci si budou muset pořídit registrační pokladny, které by dokázaly být přímo spojené se servery finančních úřadů. Stát by tak měl jasný přehled o tržbách obchodů či restaurací.

„Pokud půjde vše dobře, tak by systém elektronické evidence tržeb mohl fungovat od roku 2016 a v nějaké fázi, až to bude technologicky možné, se k němu přidá účtenková loterie," uvedl premiér Sobotka. Projekt nebude zadarmo. Několik miliard se utratí za technické zázemí, další náklady pak ponesou sami podnikatelé. Podle odhadů vyjde taková pokladna na 13 tisíc korun.

Proti tomuto nápadu se ale zvedá vlna kritiky. „Je to jen plácnutí do vody a lidé o takovou Matějskou pouť stejně postupně začnou ztrácet zájem. Stát si chce vše usnadnit a práci berních úředníků přenáší na občany," uvedl pro týdeník Ekonom Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Z politiků pak plán kritizuje hlavně bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Registrační pokladny, popřípadě elektronická evidence tržeb, představují náklady zejména pro drobné podnikatele a živnostníky. Spolu s omezením výdajových paušálů mohou pro řadu z nich znamenat likvidační prostředí," míní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…