Plaga: Současný způsob přijímání dětí na SŠ by se měl změnit

08.02.2019 17:49 | Zprávy

Současný způsob výběru dětí pro studium na středních školách by se podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měl změnit. Rozhodovat o budoucnosti dětí na základě testů v jednotných přijímacích zkouškách nemá smysl, řekl dnes na mezinárodní konferenci Digitální Česko 2019. Podle Plagy by o dalším vzdělávání dítěte měly rozhodovat spíše jeho dovednosti a obecné studijní předpoklady. Chtěl by také, aby tolik dětí neodcházelo ze základních škol na víceletá gymnázia.

Plaga: Současný způsob přijímání dětí na SŠ by se měl změnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy v demisi Robert Plaga

„Opravdu si myslím, že nemá smysl rozhodovat o budoucnosti dětí na základě jednoho nebo dvou testů z češtiny a z matematiky,“ uvedl Plaga. Podle něj by se měl především využít maximální potenciál každého žáka. „Správná cesta, kterou já bych se rád vydal, pokud k tomu budu mít příležitost a pokud k tomu bude politická vůle, tak je nasměrovat dráhy dětí na správné cesty během druhého stupně studia na základě gramotností, nikoli testu z matematiky, a obecných studijních předpokladů,“ řekl.

Všichni uchazeči o studium maturitních oborů s výjimkou uměleckých musí od jara 2017 skládat jednotné přijímací zkoušky. Mohou si podat přihlášky na dvě školy, na obou se jim pak započítává lepší výsledek ze dvou termínů zkoušek, které skládají z matematiky a češtiny. Výsledek z jednotných zkoušek musí na většině středních škol tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení při přijímání nových žáků. Na sportovních gymnáziích je to 40 procent. O přijetí rozhoduje ředitel školy.

Ministr dnes znovu odmítl zavedení takzvaného cut-off score, tedy společné hranice úspěšnosti pro přijetí ke studiu maturitních oborů, které žádá Asociace krajů ČR. Podle hejtmanů by toto opatření pomohlo zvýšit úroveň vzdělávání. Podle analýzy ministerstva by ale naopak těžce dopadlo na chudší regiony a ještě víc by to prohloubilo rozdíly mezi jednotlivými kraji v Česku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

9:55 Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

Českým domácnostem se opět o něco sníží výdaje na energie, jelikož v dubnu ceny elektřiny meziročně …