Plyn z USA v Evropě hned tak nebude, vysvětloval americký ministr v ČT

29. 3. 2014 19:58

Americký ministr energetiky Ernest Moniz, který ve středu v Praze podepsal dohodu o spolupráci mezi Spojenými státy a Českou republikou na civilním výzkumu v atomové energetice, v rozhovoru pro Českou televizi upozornil, že plyn z USA nebude v Evropě hned a až bude, jeho cena se nebude příliš lišit od cen z ruské strany.

Plyn z USA v Evropě hned tak nebude, vysvětloval americký ministr v ČT
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák
reklama

Americký plyn by do Evropy mohl dorazit nejdříve za dva roky. A kvůli trase, kterou bude muset plyn absolvovat, bude muset projít procesem zkapalnění, ale v Evropě bude muset stejně tak proběhnout proces zpětný, což nebude zadarmo a na ceně tohoto plynu se to projeví. Ruskou stranu by to ale i tak mohlo ovlivnit.

„Určitě to trhy ovlivní, ať už se bude plyn vyvážet kamkoliv. Když si vezmete dnešní cenu plynu na americkém trhu a k tomu přidáte náklady na zkapalnění plynu, dopravu a zpětné zplyňování - plus možná ještě nějaký plynovod, tak cena - kdyby se plyn dovezl řekněme do Česka - bude zhruba stejná, jakou platíte teď. Půjde ale o další zdroj dodávek a vytvoří to tlak na ostatní dodavatele. A pokud se ten plyn dostane na Dálný východ, kde jsou teď ceny mnohem vyšší, vznikne tlak na celý systém vázání cen plynu na ceny ropy," upozornil Moniz.

Ministr také upozornil na to, že vláda Spojených států více zohlední geopolitická kriteria, když bude rozhodovat o tom, do kterých zemí se americký plyn dostane. Evropské partnery ale také ujistil, že energetická bezpečnost spojenců je v zájmu USA a tuto bezpečnost zajistí především více energetických zdrojů v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …