Plzeň pořídila přístroje k záchraně života, jsou v bazénu, divadle i na úřadech

24. 8. 2017 9:00

Deset nových moderních defibrilátorů zakoupilo město Plzeň v rámci konceptu Smart City Plzeň v sekci Bezpečnost. Pět z těchto přístrojů sloužících k záchraně lidského života má k dispozici Městská policie Plzeň, zbytek je rozmístěn v  budovách s větší koncentrací lidí.

Plzeň pořídila přístroje k záchraně života, jsou v bazénu, divadle i na úřadech
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice
„Spádový dispečink zdravotnické záchranné služby již vede přehled o umístění těchto přístrojů a při tísňovém volání personálu je schopen k němu zachránce z blízkého okolí nasměrovat. Do budoucna počítáme s rozšířením počtu defibrilátorů a rozmístěním v dalších exponovaných lokalitách. Ve světě jsou tyto přístroje k dispozici na většině míst, kde se shromažďuje větší počet lidí, a Plzeň chce s tímto trendem držet krok,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.
 
„Přístroj, jehož plný název zní automatický externí defibrilátor (AED), není ve skutečnosti pouhý defibrilátor. Vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné umí vyhodnotit, zda je nutné použít elektrický výboj,či nikoli. Dokáže navádět i laika při masáži srdce postiženého tak, aby byla účinná,“ řekl vedoucí odboru krizového řízení Jiří Karas.
 
„Zabudovaný senzor v elektrodách kontroluje správnou frekvenci srdeční masáže 100krát za minutu i správnou hloubku masáže. Hlasově vede zachránce k použití správné síly při masáži hrudníku v rozmezí 5 až 6 centimetrů, napoví mu: přitlač více, když je potřeba, a když provádí masáž správně, sdělí mu: dobrá masáž,“ uvedl Jiří Jakoubek z  odboru krizového řízení. Doplnil, že na displeji je také možnost zobrazení EKG křivky pro zdravotníky a přístroj lze použít i pro děti. „AED si umí automaticky přizpůsobit úroveň energie výbojů při umístění na dětských pacientech bez použití speciálních elektrod,“ dodal Jiří Jakoubek.
 
Kromě vozidel městské policie jsou defibrilátory umístěny ve vrátnicích Velkého a Nového divadla, ve vrátnici plzeňské radnice na náměstí Republiky 1, v budově dopravních agend Magistrátu města Plzně v Koterovské ulici a přímo u vnitřního bazénu na Slovanech. Strážníci, vrátní, plavčíci i zaměstnanci divadla už absolvovali náležitá školení od Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, aby uměli přístroj v případě potřeby správně použít.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…