Po Bílé hoře nebylo žádné temno. Církve chtějí národu poutavě vysvětlit, že na tuto dobu může být hrdý

08.07.2017 15:27

České církve se společnými silami chtějí ponořit do studia 17. století. Chtějí se pokusit o společný výklad éry spjaté s povstáním českých stavů, jejich porážkou na Bílé hoře a následným obdobím tzv. temna. Píše o tom server Lidovky.cz.

Po Bílé hoře nebylo žádné temno. Církve chtějí národu poutavě vysvětlit, že na tuto dobu může být hrdý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

Smyslem celého úsilí má být podle serveru nabourání zažitých představ o době pobělohorské jako o období temna. Tento úsek dějin se totiž stále vnímá, píše server, jako jedno z národních traumat. Za účelem studia vznikla Komise pro církevní dějiny 17. století. 

„Z hlediska vztahů věřících a církví u nás jsou raně novověké události jako stavovské povstání, bitva na Bílé hoře či rekatolizace obdobím, které nás stále bohužel nejednou rozděluje. Chceme prostřednictvím důkladného popsání bez různých nánosů a snahy porozumět těmto dějinným událostem nalézt mezináboženské porozumění,“ zmínil generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. 

Podle arcibiskupa Dominika Duky má být smyslem práce komise především prohloubení ekumenického dialogu a spolupráce. „Ale i výzva do širší společnosti, že je nutné stavět na tom, co nás spojuje, a nehledat to, co nás rozděluje,“ uvedl. 

Práce Komise má trvat do roku 2021, kdy má být uspořádána konference shrnující výsledky bádání. Tento rok totiž vychází na výročí 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. 

Původní text ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

17:22 Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

Imunolog Jiří Šinkora prozradil, že se sám nechal v lednu takzvaně promořit, protože ve svém věku by…